View Single Post
  #153  
Vechi 19.03.2013, 22:55:24
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Primul episcop al Romei hirotonit de Sfantul Petru in mod normal ar fi avut de invatzat de la apostolii ramasi in viatza, probabil a cerut sfaturi, lamuriri, rugaciuni. Nicidecum nu cred eu ca episcopul Romei incepator in ale credintei crestine a preluat conducerea sfintilor apostoli ramasi in viatza, si a inceput sa hotarasca cine si ce sa faca si sa dezvolte invatatura crestina. Un novice. Cum sa fie posibil asa ceva? Apostolii erau purtatori de Duh Sfant si aveau invatatura direct de la Iisus Hristos, ei erau cei care invatzau, erau conducatori si stalpi ai Bisericii primare aici pe pamant. Iar Hristos conducator din cer dar si de pe pamant care comunica cu apostolii prin Duhul Sfant sau chiar direct prin aparitii. Evangheliile Sfantului Luca si Marcu si cartile apostolilor si scrierile crestine care au urmat nu au fost nicidecum aprobate sau verificate de noul episcp al Romei de dupa Sfantul Petru, de altfel nici de Sfantul Petru. Ci Duhul Sfant care graia si graieste prin prooroci a avut grija de dezvoltarea crestinatatii. Probabil ca al doilea episcop al Romei nici nu scris ceva care sa ramana in invatatura crestina in plina dezvoltare de atunci.
Ceea ce ai scris este în acord cu ceea ce susțin și am susținut și eu până acum, și nu doar eu, ci orice om care are un dram de înțelegere autentică a ceea ce se întâmplă în Biserică. Biserica mai târziu prin episcopi nu a făcut decât să ia act de cărțile care erau inspirate de Duhul lui Dumnezeu și care mărturiseau adevărul creștin; cărțile canonice au fost scrise în Biserică, evident, că doar apostolii erau "pietrele de temelie" ale Bisericii, dar Biserica ulterior nu a făcut decât să ia act de ele și să le generalizeze la nivel de biserică, să le așeze împreună constituind un canon, în primul rând în baza apostolicității despre care știa prin tradiție. Bineînțeles că Biserica și ulterior a fost și este călăuzită la adevăr, și a fost ajutată la recunoașterea cărților canonice ale Noului Testament, dar Biserica nu este cea care a instituit adevărul în aceste cărți, ea doar l-a recunoscut și a luat act de el, fiind călăuzită de Același Duh care a inspirat scrierea Cărților. Un criteriu fundamental pentru acceptarea unei cărți în canon era apostolicitatea, și asta pentru că apostolii erau și sunt pietre de temelie ale Bisericii lui Hristos (Apocalipsa 21, 14), evident Hristos fiind Piatra cea Vie care este temelia dumnezeiască a Bisericii, Capul ei și Piatra unghiulară.
Reply With Quote