Subiect: Slava Desarta
View Single Post
  #3  
Vechi 28.11.2007, 05:53:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de OvidiuO
Nu este nevoie sa ne prihanim de fata cu oamenii, spune aici avva Serapion, ci sa primim toate cate ne vin de la altii (comentariu la un text), adica, de ne vor spune sa ne asezam in capul mesei, sa ne asezam, iar de ne vor spune sa ne ridicam, sa ne ridicam, fara sa aratam pe fata noastra ca ne bucuram sau ne amaram de un lucru sau altul.
da, am citit si eu o pilda vie in sensul acesta, daca imi aduc bine aminte era vorba despre un calugar strain care ajuns intr-o manastire s-a asezat si el la masa cu toti ceilalti... atunci fratii din acea manastire se pare ca l-au ocarat, spunandu-i ca nu l-a chemat nimeni sa stea la masa si l-au dat afara. el imediat s-a ridicat si a iesit fara sa spuna nimic, dar mai tarziu fratilor le-a parut rau ca l-au alungat de la masa si l-au chemat inapoi. atunci el iar a venit, insa fratii l-au cercetat si l-au intrebat ce-a fost in inima lui cand l-au data afara de la masa si apoi l-au chemat inapoi, cum de nu s-a tulburat... si el a zis ca s-a gandit sa se asemene unui caine, cand il alunga - sa plece, si cand il cheama - sa vina. iar ceilalti au vazut cat era acel calugar de smerit, de se asemana pe sine cu un caine.
Reply With Quote