View Single Post
  #22  
Vechi 14.04.2013, 23:42:30
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Rugaciunea Ultimilor Stareti De La Optina
Doamne da-mi sa intampin cu liniste sufleteasca tot ce-mi va aduce ziua de azi.Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voii Tale.In tot ceasul acestei zile povatuieste-ma si ajuta-ma in toate.Toate cate le voi auzi si mi se vor intampla in aceasta zi, onvata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si cu credinta tare, ca pentru toate este Sfanta voia Ta.In toate cuvintele si faptele mele calauzeste-mi gandurile si simtamintele.In toate intamplarile neprevazute, fa sa nu uit ca totul este trimis de catre Tine.Doamne, invata-ma sa ma port cu dreptate si intelepciune cu toti fratii mei, sa nu tulbur si sa nu supar pe nimeni.Doamne, da-mi putere sa duc povara zilei si toate cate mi se vor intampla in aceasta zi cu pace in suflet.Doamne, calauzeste-mi voia mea si invata-ma sa ma rog, sa cred, sa nadajduiesc, sa rabd, sa iert si sa iubesc.Amin.Aceasta rugaciune este inconjurata de chipurile celor 14 stareti de la Optina.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote