View Single Post
  #180  
Vechi 29.11.2007, 01:24:24
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Ca atare.TAINA E UN EVENIMET DECISIV SI UNIC IN VIATA OMULUI CARE VINE LA CREDINTA SI CARE CONTUNUA SA CREADA,cum nu sunt cuvintele simple.Gesturile sacramentale ale preotului si episcopului,savarsite in numele Biserici si cu autoritatea ei,deci cu autoritatea lui Hristos lucrator in ea,implinesc in mod real lucrarea intentionata,pentru ca Hristos insusi o implineste nevazut si Biserica insasi o implineste vazut prin aceste gesturi" Teologie dogmatica ortodoxa,volumul 3, preot profesor doctor Dumitru Staniloae(caractere mari cu care am scris in textul acesta sunt subliniate in carte de catre autor.Poate ai auzit de autor....daca esti ortodoxa) Si preotul profesor doctor Dumitru Staniloe este respins in mintea ta?
Cred ca problema demult nu mai e la mine... Ma tot plimbi de la o scriere la alta.:D Sf. Igantie B. arata clar, dupa cum trebuie sa recunosti si tu, ca singurul care poate sa ne mantuiasca este Iisus Hristosul. Ce conexiune vrei sa imi arati, prin ceea ce ai citat mai sus sincer nu inteleg. Daca cumva tot la opinia ta ai ramas si vrei sa demonstrezi in continuare, ca totusi mantuirea nu poate fi realizata fara rit, taine etc. atunci... ai o problema mare... pentru ca se contrazic doua persoane intre ele si din cate stiu eu, asta NU ar avea voie sa se intample. Asa ca problema nu e in "curtea" mea, pentru ca eu il cred pe Sf. Ignatie si cred ca singurul lucru necesar mantuirii este credinta in Hristos.

Probabil ca o sa ma numesti iar grea de cap... :( daca e asa... imi cer iertare in avans.:) Dar te rog sa imi explici ce ai inteles din ce ai citat si ce vrei sa imi transmiti.:)

Multa binecuvantare!:)
dragaaaaaaaaaaaa,NUUU POTI SA AJUNGI LA DUMNEZEU DACA NUUU TRAIESTI IN TRUPUL ASTA MATERIALLLLLLL.DECI NU POTI SA AJUNGI LA HRISTOS DACA NU SAVARSESTI NISTE LUCRURI MATERIALE,LASATE DE HRISTOS INSUSI.ASA II EXPLIC DE OBICEI UNUI COPIL DE 7 ANI PT A INTELEGE,DAR VAD CA TRE SA ITI EXPLIC ASA SI TIE.
Reply With Quote