View Single Post
  #28  
Vechi 26.04.2013, 10:35:34
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai este real, majoritatea bauturilor de fructe ale pomului chimiei moderne contin acid citric, ca si componenta gustativa, pe langa aromele artificiale, indulcitori ieftini si dubiosi si eventual 1-2% suc de fructe ca sa zica ca e "de fructe naturale".
Cum majoritatea vacantelor le-am petrecut in zona Moeciu-Rasnov-Fagaras, eram foarte intrigata de unde gasesc negusotrii ambulanti de produse alimentare din zona Rucar-Bran, cantitati atat de mari de fragute ca sa faca si sa vanda tot anul sirop. Am intrebat o prietena din Rasnov, care a copilarit in Moeciu cum se intampla de comerciantii astia gasesc sa culeaga atat de multe fragute incat vanda cantitati atat de mari de sirop de fragute. Ea a inceput sa rada si a zis ca ei cumpara arome si coloranti de la o fabrica din zona. Nici macar siropul de capsuni, afine, zmeura nu e natural, e tot cu arome (desi capsuni, zmeura si afine se pot cultiva sau gasi in cantitati destul de mari). Mi-a zis ca ei (copiii din zona care cutreierau dealurile zilnic) umblau o zi intreaga ca sa culeaga o galetusa de fragute sa faca parintii putin sirop...
Reply With Quote