View Single Post
  #5  
Vechi 10.05.2013, 12:43:05
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Skizzer Vezi mesajul
"Mai mult câștigi prin iertare decât prin violență." - La Fontaine

De ce recurg oamenii la violență ? Poate unii vor atenție , alții nu suportă să fie contraziși , sunt mii și mii de motive , dar întrebarea e alta : "Ajută la ceva ?" Poate că te simți bine la început spunând : "Gata ....l-am/am învățat/o minte..." dar apoi apare sentimentul de regret și te intrebi ce poți să faci . Îți sar in cap mii de gânduri ,unul dintre ele ar fi să îi ceri scuze dar imediat vrajmașul intervine si îți spune : "Nu te du ...nu îi cere scuze , nu îl va ajuta cu nimic" . Greșeală....chiar dacă ai recurs la violență cuvintele "Îmi pare rău" îi vor da o bucurie enormă în suflet . Nu contează ce a fost in trecut ...prezentul contează . Doar pentru faptul că ai fost acolo și ai avut curajul să îi ceri scuze l-a/a făcut/o mai fericit/ă , dar ai grija să nu repeți păcatul și a doua zi deoarece o vei lua de la capăt și iți va fi mult mai greu ca la început să spui acele cuvinte.

Ajută la ceva violența ?

"Dacă recurgi la violență, deja ai pierdut." - Anonim

Nu ar fi frumoasă o lume în care toți am fi "câștigători" ? O lume în care nimeni nu ar mai "pierde". Normal că ar fi frumoasă , dar în lume este prea multă violență ... Vedem zilnic la televizor, violență , pe internet, violență , în societate , violență oare ajută la ceva ? Răspunsul este "NU" nu ajută la nimic să provoci violență deoarece va duce la și mai multă violență și atunci va fi haos .

Cum s-ar putea rezolva lucrurile fară violență ?

Cea mai bună metodă este comunicarea , comunicând cu aproapele vă ve-ți putea rezolva problemele . Dacă această metodă nu funcționează puteți ruga pe cineva să vă ajute.

"Să iubești pe aproapele tău ca pe tine insuți" (Mt. 22, 39).

Toate cele bune !
Doamne ajută
"Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor" (Isaac Asimov)
Reply With Quote