View Single Post
  #5  
Vechi 19.05.2013, 14:19:47
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Putem sa ne gandim impreuna, da sigur o sa hotaram separat.

Pai ce o sa facem, unia or sa faca pe ei de frica, adicatelea or sa se comporte 'omeneste'(cine io, fugi bre de aicisa, nici nu'L cunosc, cum zisasi ca'L cheama ?) , altia mai bravi, or sa racneasca o lozinca stereotipa, pana ce glontu' cel naravas or sa-i plesneasca'ntre ochi, si unia, putini (probabil), or sa astepte senini intalnirea cu Dumnezeu.
Psihologii zilelor noastre ne invata asta, adica ne invata cum sa ne lepadam de adevar, adica de invatatura data noua prin Isus Hirstos de catre Dumnezeu, al nostru Creator, care este in toat si in toate! Si aceasta invatatura pamanteasca, ne incurajaza chiar sa mintim:
Iata o povestioara care se strecoara chiar printre Crestinii Ortodoxi, pe facebook, care nu o sa spun ca este arma diavoleasca, o sa spun ca este realitatea in care traim, dar sa nu confundam realitatea cu adevarul, dragii mei frati!

Povestioara:

Un om fugea cu cutitul in mana sa il ucida pe un altul, ii pierde urma si ajunge la tine cu ochii negrii de suparare si cu cutitul in mana si te intreaba, pe unde a luat-o respectivul, adica cel pe care il urmarea!
Intrebarea lor capcana este: Ce faci? ... Nu, nu asta este capcana, ci variantele de raspuns!

1. Ii spui pe unde a luato, pentru ca ti-e frica de moarte? (scapi tu cu siguranta)
2. Il minti si ii dai o ruta gresita, pentru ca sa iti salvezi aproapele si pe tine insuti?! (scapi si tu si cel urmarit)

Asta pentru ca sa inoculeze in mintea noastra, ca minciuna este buna in anumite cazuri!
Conform invataturii Crestin Ortodoxe, dar mai degraba a invataturii crestine in general, minciuna este privita in balanta cu perspectiva adevarului si nu cred ca avem scapare in astfel de situatii daca mintim, decat iertarea, dar asta daca nu cunoastem Cuvantul sau daca ne lepadam de frica precum Petru!
Spune Scriptura sa te lapezi de tine insuti! Daca ii spui omului cu cutitul in mana ca nu iti voi spune pe unde a luat-o, poate mori tu, dar ai infaptuit adevarul?!
Dar daca spui: Stiu pe unde a luato, dar nu vreau ca acest pacat sa fie la mine, nu vreau sa te mint, dar nu vreau sa il omori pe fratele meu! Pe de alta parte daca nu spui ce stii, inseamna ca ascunzi adevarul!
Deci iata o intrebare la care pare greu sa raspunzi!
Ai putea sa intrii in vorba cu cel care tine cutitul in mana si sa lasi sa mai treaca timpul, asta necesita multa rabdare si indelunga rabdare si putere de sacrificiu, iata alte binecuvantari care vin de la Dumnezeu, daca Credem cu Adevarat, daca marturisim cu Adevarat Credinta!
Sa intrebi: De ce vrei sa il omori pe fratele nostru, stii ca nu e bine?! Iar eu iti spun drept ca stiu pe unde a luato, dar nu vreau ca sa fiu eu judecatorul lui si sa ii dau sentinta de moarte de dragul vietii mele!
Cine va spune asta, eu pacatosul nu stiu daca as putea?!
Binenteles acum ar urma amenintarile! Imi spui sau mori!
Fratele meu, eu nu judec ce se poate intampla cu viata mea, tu vrei sa fii judecatorul meu acum, tu stii ce vrei sa faci cu viata mea si cu ce ti-am gresit pentru ca sa primesc o astfel de pedeapsa!
Acum vine si ispita de la un om viclean cu cutitul in mana, care nu are putere cu amenintarea si care spune: Imi ascunzi adevarul!
Nu iti ascund adevarul, dar daca i-ai pierdut urma, nu ti-a fost dat sa il omori pe acest om si nu te consider pregatit sa faci asta, pentru ca nu ai drept de judecata asupra vietii lui!
Am sa iti spun pe unde a luat-o, dar nu acum, ci atunci cand vei lepada cutitul din mana ta si nu vei mai voi sa il omori, piei ispita din acest om!
Iata acum, daca apucam sa spunem aceste cuvinte, cu incredere ca Dumnezeu ne stie soarta si El va decide daca ne-a sunat ceasul sau nu, acum, in ceasul acesta, nu am mintit, nu am ascuns adevarul, am avut rabdare si indelunga rabdare, l-am iubit pe fratele nostru, l-am certat si l-am ajutat, iar daca va primi sau nu invatatura din asta, depinde de el!
Ne lepadam frecvent de Adevar si de Dumnezeu si Marturisirea Credintei e departe ca sa o putem face, atata timp cat vom fi invatati zilnic, ca o mica minciunica din care toata lumea e fericita, rezolva toate problemele noastre! O mica minciunica de felul acesta nu face, decat sa lase pe cel necurat sa se strecoare in noi viclean si sa lucreze in continuare, cauzand efecte mai mari si mai grave pe viitor!

Dumnezeu sa ne lumineze cu Adevarul Lui!

Last edited by Florin_cj; 19.05.2013 at 14:30:25.
Reply With Quote