Subiect: Autotrofii
View Single Post
  #8  
Vechi 13.06.2013, 05:10:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte invocat este si numele lui Wiley Brooks, cel care in 1983 a infiintat, in America, "Institutul Celor ce se Hranesc cu Aer".

Din pacate, a fost surprins cand tocmai ingurgita o placinta de pui, dupa ce sustinuse in public ca nu consumase hrana solida de 19 ani!
(...)
In 1999, o alta adepta renumita a dietei cu aer, australianca Ellen Greves, a picat testul medicilor, dupa numai patru zile de hrana solara.

De pe link -ul tau:
http://romaniaraw.freeforums.org/post7757.html

Da, intr-adevar, pacat ca a fost surprins ca daca nu era, putea duce mai departe, nestirbit, faima breatharianismului. :))

Acum, ca intre prieteni, parintele duhovnic a avut motive serioase sa se ingrijoreze de starea ta duhovniceasca cand ai trecut la veganism.

Si vad nu e vorba doar de riscul de slava desarta (cum explicam cuiva) ci riscul de a dezvolta o psihoza specifica unui anumit soi de "naturism".

Atentie la conexiunea cu religiile orientale - am observat ca stii cate ceva despre capitolul asta, poate asta te ajuta sa-ti dai seama ca aluneci intr-o directie periculoasa.
Am citit exemplul, de aia am scris la urmă că există șarlatani. Totuși literatura creștină are exemple similare, altfel nu-i băgam în seamă pe cei doi.

Părintele să se îngrijoreze de sănătatea lui mai bine, că-i plac cîrnații și sucurile acidulate...

Slava deșartă să o judece Dumnezeu, dacă e sau nu e. Cît despre psihoză, ai dreptate, m-am gîndit și eu la posibilitatea asta. Avînd o listă lungă de probleme de sănătate, caut metode de a le rezolva pe cale cît mai naturală. Nicidecum naturistă.

Nu-ți face griji în privința religiilor orientale, rămîn bine ancorat în ortodoxie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote