View Single Post
  #413  
Vechi 16.06.2013, 18:37:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
daca o simpla seringa vi se pare ca il exclude pe Dumnezeu, il considerati pe Dumnezeu cam slab.
Nu seringa Îl exclude pe Dumnezeu, ci omul care apelează mai mult la seringă decât la Dumenzeu. Aici vorbim de prevenție, a se face distincția.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand va spalati pe maini,nu aveti incredere in Dumnezeu ca nu va lasa sa va infectati, igiena sau nu?
Mă spăl pe mâini pentru a preveni, o altă metodă nu cunosc în acest segment de prevenire externă. Ceea ce pot face eu de ce să cer lui Dumnezeu? În cazul prevenirii bolilor pe cale internă apelez la un regim sănătos care să-mi întărescă sistemul imunitar capabil să lupte cu virisul și nu apelez la un vaccin. Totuși în cazul în care optez pentru prima variantă și mă îmbolnăvesc atunci apelez la medicina alopată pe care nu o contest și îi recunosc meritele. Dar ce să apelez în cazul unei prevenții la medicina alopată, înainte de a apela la atâtea fructe, legume, cereale, rădăcini etc pe care Dumenzeu ni le-a lăsat?

Să dau un exemplu concret. Pentru a mă feri de răceli/gripe nu iau vaccinul, ci mănânc cătină cu miere, beau borș etc...Am testat pe propia piele și am ajuns la concluzia că e mult mai eficient decât un vaccin antigripal.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand v-ati dus la spital pentru acea infectie, v-ati dus pentru ca nu aveati incredere in Dumnezeu ca va vindeca personal de ea?
Ceea ce poate face omul să nu ceară de la Dumenzeu. Existau două posibilități în cazul de față: să merg la spital și să accept intervenția unui medic de specialitate sau să țin post 3-4 zile numai cu apă. Oricare din cele două variante le-aș fi ales tot Dumenzeu m-ar fi vindecat.
Reply With Quote