View Single Post
  #79  
Vechi 01.07.2013, 13:59:28
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Oare cum să ne manifestăm dragostea față de un om care nu este dornic să se lepede de păcat?
Oare tu cum ai vrea sa se poarte cei din jur cu tine, luand in considerare ca toti avem pacate la care nu vrem sau nu putem renunta cel putin pe moment (ca daca nu le-am avea, am fi sfinti)?

Ai vrea sa fi iubita de cei din jur asa cum esti, cu bune si cu rele si cu toate neputiintele tale, sau ai vrea sa fi batuta la cap, cicalita in permanenta de catre cei din jur sau fortata sa nu mai pacatuiesti? ... adica agresionata de pacatele/patimile/neputiintele celorlalti din jur? (si apropo de asta, ai vrea ca cei din jur sa se straduie sa scape de pacatele lor ca sa nu te mai agresioneze pe tine cu ele?)

Ai vrea ca cei din jur sa iti acorde timp si spatiu ca tu sa iti dai seama de pacatele tale (si sa ti le rabde, purtand ei astfel neputiinta ta de a te indrepta - purtand ei astfel sarcinile tale) si sa te ajute doar atunci cand ii intrebi (si sa iti spuna parerea lor cu delicatete si cu dragoste - sa simti ca iti dau un sfat pt ca le pasa sincer de tine si de cum te simti tu si cum iti este tie), sau ai vrea sa te agresioneze luandu-te la rost, sau acuzandu-te ca sa te faca sa te simti vinovata?

Caci raspunsul ni l-a dat chiar Dumnezeu (Luca 6:31) : Și precum voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi asemenea;

Dupa cum vezi, daca noi am respecta cu adevarat poruncile Lui Dumnezeu, Raiul ar fi inca de aici de pe pamant deja
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.07.2013 at 14:06:31.
Reply With Quote