View Single Post
  #4  
Vechi 02.07.2013, 15:11:46
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Oamenii sunt oameni.
Dreapta credință e una. Adevărul e Unul. Raportarea la El nu poate fi decât una. Restul e sminteală.
Am fost suficient de constructiv?
Desigur că ați fost constructiv.
Ați exprimat câteva idei pe care le mărturisesc și eu.
Ceea ce mă surprinde este faptul că le-ați formulat ca și cum, în mesajul meu, aș fi promovat vreo idee contrară acestor adevăruri de credință evidente.
Unde anume am scris eu, în mesajul de deschidere a topic-ului, că ar exista mai multe adevăruri?
Unde am pus la îndoială faptul că dreapta credință este una singură?
Oare Sfinții Apostoli nu erau convinși că unicul Adevăr absolut este Hristos, Învățătorul și Dumnezeul lor?
Și totuși, cât de diferit s-au comportat față de El, deși toți (cu excepția Sfântului Ioan Evanghelistul) I-au urmat până la capăt, murind pentru El ca martiri!
Fiecare dintre ei, ca persoană unică, a trăit într-un mod unic relația cu Unicul Adevăr în Care toți credeau și Care-i unea pe toți întru iubirea Sa. Fiecare dintre Apostoli a înțeles să-L iubească și să-L mărturisească într-un stil propriu, potrivit personalității sale.
Oare credința lui Toma nu era aceeași cu a lui Petru? Oare nu ambii, în împrejurări diferite și manifestându-se în mod diferit, L-au mărturisit corect, adevărat, pe Domnul Hristos? Oare sintagma "Domnul meu și Dumnezeul meu", exclamația plină de entuziasm a "necredinciosului" căutător de dovezi empirice ale Învierii, nu este aceeași (nu prin formă, ci prin conținut) cu mărturisirea lui Petru: "Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Cel viu"? Și totuși, cât de diferite au fost, în multe împrejurări, manifestările celor doi ucenici, modurile în care fiecare dintre ei a trăit și a exprimat aceeași credință în Cel Care "ieri, astăzi și în veci Același este" (Evr13, 8)!
Cât de diferită de a celorllați a fost și atitudinea lui Ioan Evanghelistul, "ucenicul pe care-l iubea Iisus" și care, la Cina cea de Taină, a ținut capul pe pieptul Învățătorului, în timp ce Petru, înflăcărându-se în stilul său, se lăuda că-și va vărsa și sângele pentru Hristos, iar Toma, nedumerit și căutător, Îl întreba pe Domnul unde Se va duce și care este calea.
Singurul dintre ucenici, care a pierdut șansa de a aparține Adevărului, a fost, așa cum bine știm, Iuda Iscarioteanul.
De ce?
Nu din cauza diferențelor firești, normale, dintre el și ceilalți ucenici, ci pentru că el s-a despărțit de Domnul său, s-a-nchis în sine, a respins până la capăt comuniunea, iar ura și trădarea de Hristos dacă sunt trăite până la capăt, duc, în mod inevitabil, la suferință, deznădejde și moarte veșnică.
Exemplele pot continua... dar cred că s-a înțeles suficient de clar mesajul meu, așa încât voi încheia aici, așteptând cu bucurie opiniile dvs. :)
Bucurie și pace întru Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 02.07.2013 at 15:16:11.
Reply With Quote