View Single Post
  #10  
Vechi 03.07.2013, 23:04:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este extrem de fortat,ca sa nu zic lipsit de luciditate istorica,sa compari Alianta Nord Atlantica cu fascismul.,,Drittes Reich"nu dorea orice tip de dominatie,ci una bazata pe exterminare fatisa si puritate etnica.Aceste lucruri nu se pot spune despre NATO,nici nu iti trebuie mare cultura politica sau istorica pe tema asta.Cred ca pe domnul Mitropolit l-a cam luat valul omiletic al fanteziei in detrimentul realismului istoric,putea sa verifice procedura de adoptare a unei decizii in cadrul NATO ca sa realizeze ca nu exista similitudini cu ideea macabra nazista.Mi-se pare,in contextul actual pt Muntenegru,cel putin bizara viziunea dansului dar genul acesta de declaratii fac pana la urma deliciul zelotilor pe sistem ,,singuri impotriva tuturor"(de la ei nu am pretentii,atat pot,dar de la un om ca dansul da,pt ca este formator de opinie intr-o zona ce a fost mereu un butoi de pulbere si i-ar trebuie putin mai multa intelepciune in afirmatii)si asta nu este ceva nou sub soare,iti trebuie mereu o motivatie,fie si usor artificiala,pentru a-ti argumenta diverse pozitii sau actiuni,din trecut,prezent sau si mai predictibil,din viitor.Cat despre dorinta dansului,de denuntare a pactului,imi provoaca un zambet si imi confirma ca unele dintre inaltele fete bisericesti ar face bine sa se ocupe de salvarea sufletelor si mai putin de aspecte lumesti acolo unde nu prea inteleg decat pe diagonala cum functioneaza mecanismul lumii actuale.Din care,cu onor,si tarile domniilor lor fac parte.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 03.07.2013 at 23:08:38.
Reply With Quote