View Single Post
  #98  
Vechi 10.07.2013, 10:50:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Antiecumenismul actual mie îmi pare a veni dintr-o teamă a tradiționalismului față de modernismul care ne invadează implacabil. Pentru că dogmele n-au cum să se schimbe, așa cum nu poți schimba ceea ce există mai presus de tine; ele pur și simplu sunt, așa cum Dumnezeu este, iar cineva poate sau nu să ia cunoștință de asta.

Teama, însă, este, așa cum spunea și Cătălin, de a schimba modul de a le înțelege. Adică dacă teologii noi (cum ar fi pr. Stăniloae, pr. Galeriu, pr. Teofil, pr. Noica) lărgesc orizontul de înțelegere, abordând o înțelegere mai potrivită Duhului pentru că este mai cuprinzătoare, mai largă, cei obișnuiți cu o interpretare mai mecanicistă, mai sistematică, se alarmează, pentru că le afectează fundamental modul de a înțelege și a se raporta la credință.

Dar fără această interpretare nouă și veche, totodată (pentru că se bazează pe întoarcerea la Sfinții Părinți), Ortodoxia (sau, poate, ortodoxismul), va pierde lupta. Din cauză că alege să se lupte cu modernismul, în timp ce adversarul ei real nu ăsta este. Repet, Ortodoxia nu înseamnă tradiționalism (chiar dacă nu poate fi despărțită de Tradiție).
Cristian, am mai mentionat ca nu exista in ortodoxie o disputa intre traditionalism si modernism, aceasta este doar in protestantism (fundamentalisti si liberali) si a ajuns prin ecumenism si prin alte culte. Uite, pana si aceasta intelegere e luata din protestantism.
Eu stiu in detaliu ce crezi tu, nu e nevoie sa citesc de fiecare data. Dar nu doar tu crezi asta, toti cei care impartasesc conceptiile moderniste cred exact aceleasi lucruri (eu prin modernism ma refer in principal la ecumenism, dar si secularism, new-age, etc.).
Citeste te rog un articol despre ecumenism sau care critica ideile ecumeniste si vei vedea ca sunt exact aceleasi conceptii. Eu despre acestea scriu ca sunt gresite, si sunt diferite de cele ortodoxe. Vei mai observa ca aproape toti care au aceleasi conceptii adoptate spun exact aceleasi lucruri, dar ei nu-si dau seama ca e ceva gresit, cred ca asa e corect. E adevarat, mai sunt cativa care au conceptii mai radicale, care spun ca toate cultele sunt exact la fel si de obicei critica si ortodoxia.
Ortodoxia nu are cum sa piarda niciodata, pentru ca Biserica este Trupul lui Hristos in mod real. Cum sa piarda Hristos? Intotdeauna au pierdut cei ce au plecat pe alt drum sau au adoptat dogme gresite.
Teama nu este de vreo schimbare, pentru ca indiferent de epoca ortodoxia a ramas aceeasi indiferent cati au vrut sa o schimbe. Teama este ca nu de putine ori cei ce au adoptat ceva gresit s-au despartit de Biserica. De multe ori cei ce adopta conceptii ecumeniste parasesc ortodoxia sau cel putin isi dilueaza credinta pana ajunge un fel de umanism secular. Unii ierarhi spun ca e posibil in viitor sa fie un sinod ecumenic impotriva ecumensimului (cum a fost deja un sinod local) si cei ce au adoptat aceste conceptii vor alege sa se desparta de Biserica, decat sa revina la adevar. Daca observam in istoria Bisericii, aproape intotdeauna cei ce adoptau o erezie mai bine s-au despartit de Biserica decat sa lepede acea erezie, pentru ca nu au fost dati afara direct.
Tu spui sa nu se schimbe nimic dar sa se revizuiasca totul (nu spui de fapt tu, spun altii, ai luat de la ei). Eu prin inelegerea diferita ma refeream tot la schimbarea dogmelor si invataturii, dar nu in mod direct, ca in cazul ereziei, ci pe ocolite. Asta incearca ecumenismul sa modifice dogmele si invatatura ortodoxa, ca ele sa se potriveasca cu invataturile gresite din alte culte.
Parintele Staniloae nu a schimbat nimic, ti-am raspuns la mesajul respectiv. Daca alti parinti au facut o afirmatie din nestiinta nu trebuie sa o urmezi chiar pe aceea. Altii erau chiar sfinti, noi urmam invatatura Bisericii, nu ceva spus din greseala. Acum avem mijloace mult mai multe de informare, nu putem spune ca suntem in nestiinta.
Ecumenismul a venit si probabil va trece la fel cum au trecut si alte conceptii gresite, ortodoxia si Biserica ramane tot la fel, neafectata. Important unde alegem sa ne situam. In cazul tau eu te inteleg, tu esti convertit din alt cult, probabil aceste conceptii te-au si ajutat sa te convertesti, un neoprotestant care iubeste ortodoxia e tot neoprotetant, asta pana alege sa vina in Biserica. Eu nu stiu cum te-ai convertit, daca ai vrea sa spui pe scurt, poate ai mai scris undeva.
Reply With Quote