View Single Post
  #279  
Vechi 20.07.2013, 12:56:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Din perspectiva unor realitati vazute din perspective diferite:acu ceva vreme,lasat probabil in offside de consilierii sai,papa Francisc a binecuvantat la gramada baieti cu motoare veniti la Roma pt a aniversa 110 ani de la infiintarea Harley-Davidson.Ba chiar i-a lasat sa intre si in Piata Sfantul Petru.Ce nu i-au spus consilierii sai este ca o parte din acesti baieti fac parte din organizatia de maicute :)) numita ,,Hells Angels".You rule baby,(all)i want to rock and roll :) Am lacrimat cu nostalgie si emotie cu gandul la tineretea mea apusa si zbuciumata,unde erai tu atunci Francisc? :) Totusi ieri am auzit la radio in masina o stire care m-a facut sa urlu de bucurie km intregi.Am gasit calea cea mai scurta spre Paradise,ce rugaciuni cand ma scol,psalmi si altele.Ampress citand antena3 aduce la cunostiinta globului pamantesc faptul ca acel cartier din Roma numit Vatican a decis,din dorinta de a spori nr celor conectati la mesaje virtuale lansate de papa ,de a-i recompensa cu iertarea pacatelor pe cei care-l urmaresc pe pontif pe Twitter :)).Deci cand ma trezec dau connect,apoi intra pe Twitter,il ascult pe ,,papito",dau ,,like"si zbor spre Paradise (Lost).Sunt la marginea deciziei de a ma converti,rock si net la un loc sunt o oferta aproape de nerefuzat,i love rock n'roll,so put another dime in the jukebox(cu indulgente)baby :) N-ai cum sa nu-l iubesti pe ,,papito" :))
Pelerinule, tu care mult călătorești, știi bine că una e să vezi Londra ori Stambulul în poze (fie și în pozele pe sticlă), alta să trăiești în locul acela, printre oameni, sub cerul lor...
Așa că urmărirea papei pe Twitter e mai degrabă ca urmărirea prepelițelor de către un brac german care se uită la desene animate în România...:)
Cel mult un antrenament mintal, acolo, o preparație în vederea marii întâlniri.

Dar eu îmi amintesc de-o noapte la Valencia, în drum spre un turneu de șah (Benidorm)...
Printre papistași...
Descoperisem orașul vechi, uimitoarea lui atmosferă de reculegere și veselie, inteligent ponderate, precum și tinerii rockeri motoriști. Valencia e un oraș al motoarelor și-al tinerilor care se iubesc cuminte, fără vulgarități și obscenități ca la noi. Fetele merg frumos acasă, în jurul orei zece noaptea. Singure, pe motor, fără să se teamă că vine vreun obsedat mai mult sau mai puțin colorat, să le facă vreun rău... Îndrăgostiții se țin de mână (tot mai rar pe la noi asemenea gest demodat), într-o prelungită logodnă, până la terminarea studiilor universitare, cel puțin. Se știe, oare, asta pe la noi, cuvioșii?
Într-o seară, după ce am colindat prin varii așezăminte, minunîndu-mă de modul cum știu oamenii aceia să întâmpine un străin (și încă țigan român, nu-i așa?) și cam ce discută ei între două piese rock la o sticlă de limonadă (ori vin spaniol, de-al lor), m-am îndreptat spre una din piețele care îmi făcuse cu ochiul în timpul plimbării de seară.
Acolo se adunaseră între timp tineri studenți, perechi-perechi, băieți și fete cu păr lung, pe motoare strălucitoare în bătaia lunii. Cântau la chitară, când m-am apropiat, un grup de 4-5 fredonau iar alți 7-8 ascultau... M-am așezat cuminte la câțiva metri de ei, să nu deranjez. Cântau frumos, stăteau înbrățișați cuminte, chipul lor era luminos, erau tineri.
Apoi am vorbit cu ei, m-au pus (amuzați dar respectuoși) să le cânt ceva românesc (le-am cântat la chitară un cântecel compus de mine când eram de vârsta lor, un cântec de dragoste).
Lângă noi, în pătrat, o catedrală catolică și zidurile curții ei... După colț, turnul unei biserici zvelte, în stil gotic. În diagonală intrarea într-o mânăstire...
Și portocali peste tot, întindeam mâna și luam o portocală micuță și nu-mi venea să cred că-mi pot umple rucsacul cu portocale, dacă vreau. (Nu l-am umplut, am luat câte una, când îmi era sete și vroiam să mă asigur că nu visez.)
Am discutat și despre religie, inevitabil. S-au limitat la întrebarea privind apartenența mea religioasă și nu au comentat nimic, deși au înclinat binevoitor, din cap, zâmbind cald...
Apoi am cutreierat alte locuri, Valencia e mare, foarte mare, iar străduțele ei subțiri, întortocheate, te îmbie parcă să cauți noi mistere...
Inutil să spun că refuzam să mă gândesc că voi veni iar acasă, în avionul plin de "....." și "...." și "........" (știi tu!), unde stewardesele repetă ca un tonomat "domnilor, vă rugăm frumos, sunt și oameni din alte țări printre noi.... ne facem de râs, vă rog...."

Nu știu cum o fi cu papito sau fără, că io sunt român și n-am de gând s-o tulesc spre alte zări decât în vacanță, dar decât o țară în care roadele sunt cele de la noi, uneori îmi vine s-o iau spre o alta, unde papistașii, așa cum le zicem noi și cum or fi ei, te fac să te simți, nu știu cum, aparținînd speciei umane, nu subumane.
O credință care nu rodește și nu plinește omenescul, nu e de la Dumnezeu.
Cu atât mai rău că o credință a unor oameni ca Pavel, Petru, Ioan, Iacov și ceilalți, ajunsă pe mâna unor cămătari se transformă în contrariul ei. Ca rod vorbesc, la roade mă refer. La ceea ce noi, ortodocșii, punem la mare preț când zicem, docți: "aspectul ontologic, sfințirea, îndumnezeirea prin conclucrarea cu harul" și toate celelalte minunate teorii fără urmă concretă pe praful străzii.

Mergeți în Valencia, să adunați portocale nu pe plantație, ci din curtea mânăstirii, la plimbarea de seară... Ca turiști, se înțelege, spre luare aminte.
Reply With Quote