View Single Post
  #5  
Vechi 01.08.2013, 19:22:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pacea aduce ascultare si ascultarea pacea

Pacea aduce ascultare si ascultarea pacea, pentru ca asa cum nu poti deosebi caldura de lumina (sau lumina de caldura), tot asa si pacea traieste in ascultare si invers! Amandoua se pastreaza vii prin rugaciune si se desavarsesc in iubire.

Ascultand de duhovnic pot avea pacea necesara in rugaciune si in viata, si avand pace voi trai in Domnul! Ea se pierde prin: sentimentul ca celalalt te-a nedreptatit, prin tinerea de minte a raului, si prin refuzul de a accepta pe cel de langa mine cu defectele lui. Intr-adevar, sunt oameni care ne nedreptatesc cu voie sau fara de voie, dar aveti impresia ca s-ar fi comportat altfel cu Hristos?... Iar tinerea de minte a raului nu face altceva decat sa aduca intuneric in sufletul si in mintea mea! Dar si eu ca sa nu ma mandresc, nu trebuie sa ma raportez la cei de langa mine, ci trebuie sa ma corectez pe mine. Ar fi bine sa avem gandul: "ce ar face Hristos in clipa aceasta? Ajuta-ma Doamne sa dau viata prezentei Tale in aceasta clipa!..."

Este greu, aproape imposibil!... Insa stim ca drumul este anevoios, cararea este stramta, dar si iubirea este nemarginita! Si mai mult decat atat, nu am vazut cu totii ca atunci cand noi nu puteam sa facem nimic, Hristos a "rezolvat" toate incurcaturile noastre? Daca L-am fi lasat sa fie carmuitorul vietii noastre, nu am fi pierdut pacea... Sau nu ne-am fi pierdut in griji, in deznadejdi, in tristeti.

"Duhul Sfant se afla in iubire! Asa graieste Scriptura, si viata o dovedeste.

Cu neputinta este sufletului a avea pace, de nu vom cere Domnului din rasputeri a iubi pe toti oamenii. Domnul stia ca, de nu vom iubi pe vrajmasi, pace in suflet nu va fi, si de aceea ne-a dat porunca "iubiti pe vrajmasii vostri!". De nu vom iubi pe vrajmasi, sufletul doar cand si cand va fi ca si linistit; dar de iubim pe vrajmasi, pacea in suflet va ramane zi si noapte.

Pastreaza in suflet pacea harului Duhului Sfant; nu o pierde pentru lucruri marunte. De vei insufla pace fratelui tau, Domnul iti va da nemasurat mai mult, dar daca il vei mahni, atunci si asupra sufletului tau se va abate mahnirea...

Sa vietuim in pace si in dragoste, si atunci Domnul ne va asculta si ne va da tot lucrul folositor ce Ii vom cere." (Cuv. Siluan Athonitul)

Arhim. Siluan Visan
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote