Subiect: Q&A
View Single Post
  #21  
Vechi 24.08.2013, 01:19:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Dragă Patrie...,

mă străduiesc de câtăva vreme, în limitele unor cunoștințe (în afara lor nu pot decât să imaginez) să fac, măcar pentru mine ca exercițiu, o distincție necesară pentru omul creștin:
cele ale naturii (cu legile ei pe care le tot deslușesc, mai mult sau mai puțin, oamenii de știință), de cele ale culturii (cu legile ei, pe care le tot stabilesc și se luptă să le impună între ei oamenii de cultură - artiștii, poeții, filosofii etc.), de cele ale Bisericii.

Toate sunt legate în viața omului creștin: natura și cultura și Biserica.
Ele nu se luptă una împotriva alteia, în ciuda faptului că oamenii se tot luptă între ei.
Biserica, de pildă, păstorește și sfințește atât natura cât și cultura omului. Așa cred.

Apar însă o serie de probleme, unele foarte supărătoare.
Enumăr câteva dintre cele care îmi dau bătaie de cap (și mie înlăuntrul meu și mie în relațiile cu oamenii):
1) reducționismul, adică tendința unui domeniu, mai exact al oamenilor dintr-un domeniu de a reduce legile altui domeniu la un caz particular al domeniului unde ei au cunoștințe;
2) superstiția, tendința morbidă și demonică spre ocultism și magie;
3) manipularea oamenilor prin cunoștințele sau aprehensiunile lor către un domeniu, pentru a servi interesele unor indivizi și grupări pentru care omul e un instrument/mijloc de satisfacere a propriilor nevoi (ale celor manipulatori);
4) precaritatea cunoștințelor unor oameni în domeniul lor sau în cele conexe, însoțită de pretenția ca semenii să îi urmeze în (evident) eroare;
5) lipsa de onestitate a celor care dialoghează (inclusiv aici pe forum) și abuzuri de tot felul.

Pentru ca noi să înțelegem unitatea și cooperarea dintre natură, cultură și Biserică, e nevoie, cred de următoarele (cel puțin):
a) să avem cunoștințe bune, cât mai exacte și mai bogate despre fiecare domeniu în parte;
b) să respectăm legile fiecărui domeniu și să nu invadăm un domeniu cu legile altui domeniu;
c) să raționăm corect, atunci când activăm cunoștințele (pentru că deși cunoștințele pot fi exacte și corecte, e posibil să le punem eronat în relații sau, în orice caz să le legăm în mod steril, nefolositor pentru cunoaștere și pentru pacea sufletească întru mântuire);
d) să facem efortul de a gândi, atunci când doar avem păreri și impresii superficiale; să cugetăm, să cercetăm, să ne întrebăm și să întrebăm pe alții mai pricepuți;
e) să prindem învățătura (dacă putem!) atunci când unul mai învățat ne-o oferă;
f) să ne ținem cât posibil la smerenie, la smerită cugetare.

Din păcate, pe forum și în general în lume, sunt minusuri mari la toate aceste capitole enumerate.
M-am străduit, acolo unde m-am priceput cât de cât, să aduc un aport prin prisma cunoștințelor mele și a experienței mele de viață, ca om creștin, ca profesor, ca psiholog.
Se pare însă că mi-am pierdut vremea, în mare parte.
Oamenii vin adeseori aici pe forum mai degrabă să flecărească ori să-și mai alunge plictiseala, decât să învețe ceva ori să ofere ceea ce ei dețin temporar (că nu-i nimic de la noi ci doar e închiriat o vreme pentru noi, ca să ne fie de folos nouă și semenilor).

Am dat în postarea mea nu un raționament, ci o serie de cunoștințe minimale despre funcționarea corpului, cu scopul de a atrage atenția că temeiul opririi de la Sfânta Împărășanie nu este și nu poate fi explicabil în baza unor fenomene trupești (dealtfel inexistente, așa cum am arătat în postare) ci din rațiuni mai înalte, duhovnicești.
Am îndemnat către preoți, Părinți și chiar către Bunul Dumnezeu, pe Care Îl putem întreba la rugăciune tot ce credem că ne este necesar.


Dacă nu se găsește nimeni să comenteze cu folos în continuarea celor scrise de mine, nu-i bai. Deși mi-ar fi făcut bucurie, fie și în varianta în care mi-ar fi atras atenția vreunei erori reale (nu închipuite de vreun semidoct distrat și miștocar). Aștept să mai aducă și alt forumist vreun argument (pro sau contra sau pur și simplu complementar) legat de poziția mea clară împotriva reducționismului care "explică" legile și hotărârile duhovnicești prin apelul la cele trupești.

Last edited by cezar_ioan; 24.08.2013 at 04:27:35.
Reply With Quote