View Single Post
  #874  
Vechi 29.09.2013, 01:21:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
ei bine, eu socotesc si a treia varianta

Pe masa se afla o carte. Deci certitudinea.

Primul exagera in sens negativist, o bacterie, desi vedea o carte, si al doilea exagera in sens pozitiv, un inger, desi vedea o carte. Si primul si al treilea sunt la extreme, si astfel vad totul denaturat, deci sunt in aceeasi tabara, denaturand certitudinea in sensuri diferite.

daca ar parasi extremele ar vorbi aceeasi limba cu cel de-al treilea. Iata comuniunea. pentru asta este nevoie de iubire si intelegere, de chibzuinta.

PS. editez intru-cat, fara sa vreau va impartasesc sentimentul ce il am. Parca am rezolvat amandoua laura o problema de matematica. Nu crezi?

Primul tindea spre minus infinit, al doilea spre plus infinit, al treilea se afla la mijloc. ca sa se intalneasca cu totii in comuniune si in perfect echilibru trebuie sa vina extremele spre mijloc. Adica primul sa tinda dinspre minus infinit spre zero, si celalalt sa tinda spre zero dinspre plus infinit. Punct terminus central zero.

Asta ca sa ne destindem un pic.
Da, punctul dvs de vedere îmi pare deosebit de interesant.
La varianta aceasta nu mă gândisem. :)
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote