View Single Post
  #268  
Vechi 19.10.2013, 12:54:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da Yasmina, ai dreptate.

Cine pleaca din tara ajunge la un moment dat sa-si dea seama ca este pacat sa pleci din tara.
Poate ca nu toti, poate ca numai aceia carora le lipsesc niste lucruri materiale si spirituale, culturale. Ca sunt unii care se descurca si nu le lipseste nimic poate si sunt fericiti asa.
Depinde ce anume cauti cand pleci si ce gasesti.
Sunt oameni care pleaca efectiv pentru ca in tara sunt la zero, sau pe aproape: nu (mai) au nimic, nu sunt multumiti cu ceea ce au. Si mai ales isi inchipuie ca acolo unde se duc umbla cainii cu covrigi in coada.
Nimeni nu crede cat este de greu in alte parti. Mai ales acum cand sunt asa probleme peste tot.

Eu cred ca este acel dor de duca: "boah, ma duc in SUA, acolo o sa fiu boier". Oare? Nimeni nu sta sa se gandeasca: ia stai sa ma informez mai intai. De cunostinte de limba nu mai spun. "Gata, maine plecam!". Parca ar pleca la plimbare.
Sau multi care pleaca spun ei pentru ca nu sunt multumiti cu serviciul/cariera, sau vor mai bine pentru copiii lor. Si ajung mai rau, sa faca cele mai mizere munci, sa se umileasca. Da deh, sunt in strainatate.

Da, unii au noroc si se descurca mai bine.
Zilele trecute a fost o discutie la televizor care m-a daramat. O instanta a dat prin sentinta dreptul unei familii de romani sa primeasca ajutor social.
Toata lumea de aici s-a revoltat, pentru ca au frica de faptul ca se creeaza un precedent si vor veni toti sa procedeze la fel.
Intr-un film s-a aratat in ce conditii traiau acei oameni: mancau de prin tomberoanele fabricilor de alimente (paine etc.), care aruncau ceea ce nu se vindea in ziua aceea, adunau lucruri de pe strada, aruncate de altii.
Nu au reusit sa gaseasca/obtina lucru. Acum este greu de spus (si asta este confuzia majora aici) daca erau Roma sau romani, daca aveau ceva scoala.
Pareau mai scuturati, la locul lor. Baietii vroiau sa-si faca scoala, unul vroia sa faca scoala de mecanic auto.
Aici parerea este ca romanii si bulgarii ar trebui sa fie blocati sa nu vina, chiar sa fie trimisi inapoi in tara. In fine discriminare pe fata.
Nu ca n-ar fi de lucru, dar nimeni nu vrea sa angajeze romani. Nu stiu ce va fi de la anul. Acolo este speranta.
Nu reusesc sa inteleg ce au cu noi (romani si bulgari) ca totusi cu restul est-europenilor nu se poarta asa.
Cred eu ca este confuzia de care spuneam. Ei au teama de rroma si ne confunda pe toti cu acestia.

Si acum mai ma intreb un lucru: cat o fi de rau in tara, de ajungem sa ne umilim in halul acesta aici? Adica e mai bine asa?

In fine, deci sunt oameni care se duc la o viata mai buna. Poate ca macar la inceput, au in vedere numai partea materiala.
Dar multi incep sa se loveasca pe urma de greutati si vad ce aveau in tara si ce le lipseste.

Nu este usor in strainatate: deci lasi rude, familie, prieteni, lasi casa (ca sa stai la chirie), lasi tot ceea ce era totusi al tau. De limba nu mai vorbesc
Unora le lipseste cultura, carti, spectacole, etc. Altii isi pun satelit sa prinda canalele cu filmele romanesti.
Altora le lipsesc bisericile si preotii din tara, sarbatorile.
Altora le lipsesc alimente, alte lucruri.
De serviciu si de oameni nu mai spun - ce diferente uriase.

Deci nimeni nu este pe deplin fericit indiferent unde se afla.

Acum mai depinde de felul in care te realizezi. Ca sunt unii care au sansa sa capete un serviciu bun, sau altii prin casatorie dau de un partener bun, cu serviciu bun, casa, masina si da, duc o alta viata decat in tara.
Dar cati sunt din acestia?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote