View Single Post
  #271  
Vechi 15.12.2013, 14:15:25
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Fata de vremea noastra sa stii ca mie mi se pare ca facultatea a evoulat semnificativ, si ca dotari, si ca personal (ma refer la clinici) si ca cazuistica; probabil in primii ani sunt aceiasi dinozauri pitecantropi, insa in "clinici" s-a mai innoit matca, au aparut personaje noi si interesante. pe vremuri daca se nimerea sa ai ore dupa 12, mai ales medicala, infectioase, etc, batea vantul , nu mai era cazuistica de nici o culoare, acum am auzit ca la medicala mai ales se duce lumea dimineata la 9-10 cu animale si pana la 2-3 dupa-amiaza nu apuca sa intre ... Trebuie doar voi sa aveti dorinta de a invata si de a pune mana sa faceti ceva, efectiv; chiar si pe vremea noastra dc un student era vazut ca e interesat de cazuistica era lasat sau chiar indemnat sa participe la investigatii si la proceduri, desigur sub suprevegeherea si indrumarea cadrului didactic. Am avut si noi cativa profesori buni, o parte inca mai sunt, ba chiar am inteles ca s-au inmultit. Cred ca daca nu a devenit deja facultatea noastra competitiva, lucrul asta se va intampla in curand. Mai greu cred ca este sa se alinieze toti ceilalti practicieni, mai ales cei din teritoriu, adica viitorii nostri angajatori, ca astia sunt cam de moda veche, si ca ideologie si chiar si ca practica, sunt "pe stil vechi"...
Poate ca ai dreptate in aceasta privinta. S-au mai schimbat din lucruri. Am mai auzit discutandu-se despre asta. Insa mai mult auzite, decat fapte. In raport cu inferioritatea cu care suntem tratati si pretentiile lor banesti, nu se observa nicio schimbare in bine. Din contra. Ma rog, tind sa cred ca nici la celelalte trei facultati nu umbla cainii cu covrigii in coada... Pana la urma, cine vrea si poate sa faca facultatea asta o face si cine nu, nu. Pacat ca se intampla asta. Mie una mi se pare dureros, zic de mine si de situatia mea. Insa ce sa fac, rabd, sper. Nici eu nu stiu cum sa la mai iau. Sunt din ce in ce mai deprimata. Sper ca lucrurile sa se aseze si pentru mine.
Reply With Quote