View Single Post
  #6  
Vechi 15.12.2013, 19:54:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
..”A fost o întâmplare pe care o știu la un Sinod al Bisericii din Grecia. Spunea un părinte, și a fost foarte interesant, un mitropolit de la acea adunare, o conferință, unde au vorbit și medici. Și la urmă i-au dat cuvântul mitropolitului. Și acolo era vorba de avorturi, dacă viața mamei este pusă în pericol în timpul sarcinii, dacă se poate omorî pruncul ca să se salveze viața mamei. Și toți au fost de acord că așa ar trebui. Pentru că dacă mama are copii și moare mama, ce fac ceilalți copii? Și trebuie omorât pruncul ca să se salveze mama. Și mitropolitul s-a ridicat la urmă și a zis: Vă povestesc un caz. O mamă avea 14 copii și a rămas însărcinată cu al 15-lea. S-a îmbolnăvit și medicii au spus că dacă nu avortează copilul, ea moare. Și mama a mers acasă să vorbească cu tata, erau credincioși, și au ajuns la concluzia ca să lase să trăiască copilul, orice s-ar întâmpla. Și în timpul nașterii, mama a murit. A născut un băiețel, dar mama a murit. Și atunci toată sala a strigat: Vedeți? Noi am spus că e mai bine să se salveze mama decât copilul! Au rămas 14 copii fără mamă. Și atunci mitropolitul a spus: Nu eram eu, cel de-al 15-lea, atunci, în fața voastră.”


http://www.razbointrucuvant.ro/recom...o-transcriere/
Fara indoiala ca aceste femei SUNT mucenite. Dumnezeu sa il tina puternic si in viata pe PS Longhin! Asta da ierarh!
Reply With Quote