View Single Post
  #9  
Vechi 19.04.2014, 22:49:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.018
Implicit

Hristos a înviat!


Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor ! SPer ca cel care il am sa fie bun, desii ma ingrozesc ca si in post si post negru si cu rugaciune si cu mers la biserica tot ma ispiteste si imi vin ganduri care cateodata ma uimesc ca nu sunt ale mele (mai ales cand sunt in preajma multor lume) si am avut si parte de vise umede doar ca de data asta m-am trezit inainte de a se produce scurgerile in somn si a inceptu sa curga treaz fiind , si imi e asa ca acuma numa ce joi m-am impartasit astazi (aseara spre dimineata) s-a intamplat si cum mai pot primi si eu lumina ca iara sunt murdar ,incerc sa ma pazesc cat de mutl si primu gand spre rau incerc sa-l dau la o parte si sa il inlocuiesc cu rugaciune dar deja a fost venit .
Hristos a înviat!

Scurgerile în timpul somnului vin din întâmplările din timpul zilei, când se perindă prin fața ochilor multe ispite(filme, ”reviste”, ieșiri în oraș, TV, școală, loc de muncă...) și noi nu ne înfrânăm să le urmărim cu ochii; prin dorință nu facem decât să le fixăm în inima noastră și astfel ele ne asaltează în timpul somnului; din inimă cu greu le putem izgoni, cu atât mai mult cu cât la vârsta tinereții hormonii trupului lucrează la capacitate maximă în dauna sufletului.

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

E nevoie de toată înfrânarea, de perseverență și voință fermă, dar și de ajutorul unui duhovnic, pentru a învăța să nu ne lăsăm furați de ispite firești tinereții, dar care se vor împuțina cu ajutorul înfrânării, cu trecerea anilor și cu sporirea înțelepciunii.
Răbdare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote