View Single Post
  #126  
Vechi 23.06.2014, 00:15:27
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dacă nu am înțeles nimic din asta, despre ce se mai vorbește pe forumul ăsta?
Pe acest forum se discuta despre multe lucruri interesante, dar putini isi dau seama ca fac greseala cea mai des intalnita astazi: anume aceea de a crede ca poti comunica cu oricine, orice.
Nu este chiar asa.
Fiecare are pareri diferite, pentru ca percepem lucrurile diferit si intelegem ceea ce ni se spune prin prisma caracterului propriu care e in acord sau nu cu o idee sau alta. Dar in acelasi timp fiecare om apartine unui grup cu care se poate intelege mai bine si nu e vorba de sex aici.

Drept dovada chiar si eu ca barbat nu sunt de acord cu ceea ce citeaza Gheorghe Dinu (chiar daca citeaza din Biblie).
Remarcabil este faptul ca tot el revine si ne spune ca de fapt ...
"Aceasta supunere despre care ne vorbește Sfânta Scriptura este de fapt iubire pentru soț"
... pentru ca iata-ne ca a ajuns acolo de unde trebuia sa plece Gheorghe Dinu, adica de la cuvintele lui Iisus care propovaduia iubirea fata de semenul tau (mai mult: chiar si fata de dusmanul tau !!!).

Dupa umila mea parere, chiar cu riscul de a fi excomunicat din biserica ortodoxa si de pe acest forum, nu toate sfaturile date de apostoli la un moment dat mai trebuie urmate si la 2000 de ani dupa aceea. Ma intreb de exemplu daca nu cumva ceea ce a scris cineva mai sus este adevarat referitor la faptul ca Sf. Apostol Pavel s-a referit NUMAI la Corinteni cand a dat aceste indicatii despre sot si sotie spre a ii ajuta in consolidarea bisericii. De ce nu avem nimic asemanator de la Sf. Apostol Andrei, de exemplu? Nu e cumva pentru ca Sf. Apostol Andrei a considerat ca nu este nevoie de asa ceva cand a fost pe aceste pamanturi ale noastre?

Eu, nascut si botezat fiind in Ortodoxie, am crezut mult timp ca religia mea este cea adevarata, este calea cea dreapta, care urmeaza invatatura lasata de Iisus Cristos, bazata pe legea iubirii. Sper sa nu ma insel.
Reply With Quote