View Single Post
  #326  
Vechi 11.01.2008, 19:51:52
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Draga valentin...eu nu ma cert cu nimeni, dar afirmatiile pe care le-a facut traditie, si nu e prima data, sunt total deplasate si nu sunt conform canoanelor bisericii ortodoxe.

Traditie a afirmat ca cei care nu au schimbat calendarul(inclusiv Sf Munte, Ierusalimul, Rusii si intrega Biserica Ortodoxa inainte de 1923) sunt ancorati in timpul pamantesc, o lipire de materia vesnica. Din aceasta afirmatie se deduce usor ca Traditie afirma ca toate cultele religioase care au schimbat calendarul(catolici, protestanti, neoprotestantii si alte culte religioase) reprezinta adevarata credinta. Aceasta gandire este contrara dogmelor si contrara ortodoxiei.

Valentine,daca esti la seminar cred ca stii despre ce vorbesc... prin afirmatiile facute de Traditie , intregul tezaur, intreaga bogatie a ortodoxiei ( Sfintii Apostoli, Sf Parinti, Sfintii toti, inclusiv cei care au luptat impotriva ereziilor(Sf Ioan Gura de Aur, Sf Ier. Spiridon etc.))a fost jefuita abuziv de sfintenia de care Sfintii ne-au dat dovada si sunt marturie a adevaratei credinte in Iisus Hristos.

Asadar, eu nu ma cert cu nimeni, ci doar port o discutie civilizata cu ceilalti membrii ai acestui forum si incerc sa demontez acele afirmatii eronate, care uneori sunt spuse doar de a duce in eroare sau din dorinta de a spune ceva.

Din pacate, in ultimul timp, au aparut pe acest forum anumite persoane care duc lipsa de cele mai elementare lucruri necesare unui crestin si nu numai: bunul simt si respectul fata de ceilalti... de aceea rog administratorul acestui forum ca in momentul in care cineva aduce ofense unui alt membru folosind cuvinte urate , sa il avertizeze....iar daca el continua sa foloseasca acelasi limbaj urat sa blocheze accesul pe acest forum.

Doamne ajuta!