View Single Post
  #122  
Vechi 31.10.2014, 23:50:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Probabil ca daca exagerezi, pari mai credibil. Eu remarc lucrul asta si il comentez ca inselator. De fapt, roca e ceva solid; in mod normal si cu minim de bun simt stiintific, realizam ca pot intra atomi de solid in roca prin doar difuzie. Daca pot presupune ca posibil asa ceva pentru un gaz, argonul, nu vad cum s-ar intampla asta la potasiu, care este solid, si nu e nobil, formeaza legaturi covalente, formeaza molecule. Creationistii YEC clameaza permanent la modul general, ca pot intra/iesi atomi din roca, dar nu au oferit un mecanism de difuzie care sa explice acest fenomen. Acolo unde s-au referit la un caz specific - atomii de heliu in zircon, au oferit un model de difuzie fantezist.
Daca ai ajuns sa te contrazici si pe tine probabil s-au terminat explicatiile.
Uite ce spuneai mesajul trecut: "Bineinteles ca tot asa de bine plumbul poate sa si intre in cristal; prin difuzie mai greu dar prin microfisuri este posibil."
Deci chiar tu spui ca poate sa intre, doar ca ai uitat de ieri pana azi. Si tot tu o dai cu acuzele de inselatorie, credibilitate, etc. Desi e a zecea oara cand faci asta, ti-am aratat datiel trecute ca te-ai inselat de fiecare data. Tu nu poti invata din greseli, deja nu mai e greseala, se pune problema de penibilitate.
De data asta nu ai inteles ca e vorba de atomi, nu de cantitati de metal care se infiltreaza in roca. Iar cu heliu eu am demonstrat, tu nu ai aratat nimic.
Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Citatul de pe Wikipedia e inexact. De fapt, metoda Ar40-Ar39 se foloseste la masuratori absolute ale "closure date".
Explicatia de acolo e corecta, pentur ca am gasit-o si in alte materiale care explica datarea Ar-Ar. Doar ca tu nu ai inteles.
Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Vreau sa vad si eu rezultatele gresite constatate la masuratorile Ar-Ar.
Peste tot scrie doar ca e o metoda mai exacta decat k-ar, nu scrie ca e perfecta sau ca nu da erori. Dar inainte se spunea ca K-Ar este tot exacta, deci nu era asa, nu?
Pe langa asta raman aceleasi probleme. Se masoara argonul atmosferic, dar nu se stie ce continut de argon radioactiv era deja in roca. Iar in articol scrie care sunt problemele si presupunerile. Inclusiv ca se bazeaza tot pe date obtinute la masurarea cu K-Ar.
Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Te rog sa vii cu o referinta, in mateialul de pe icr.org citat de tine (cu problemele la datarea K-Ar) nu scrie asa ceva.
Scria chiar la metoda Ar-Ar, care consta in iradierea potasiului. Deci in cateva zile potasiul se transforma. E adevarat, e o interventie aritificiala, dar in milioane de ani nu stie nimeni ca nu ar fi fost astfel de evenimente.
Pe site-uri creationiste scrie ca potopul a cauzat un astfel de fenomen.