View Single Post
  #5  
Vechi 06.01.2015, 17:14:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Deci Dumnezeu nu a lasat viata la intamplare? Adica daca ies pe strada si ma intalnesc cu X persoana ii din voia lui Dumnezeu, adica, toate ce se intampla in viata noastra oricat de marunte ar fi, precum daca arunc ambalajul de la ciocolata la cos sau pe jos sau orice, este datorita faptului ca Dumnezeu vrea asa? (pare absurd dar sunt confuz). In mare, tot ce facem este pentru ca Dumnezeu vrea sa o facem? Asta nu ar insemna ca El ne incalca voia libera?
Ce ti-am zis eu ca creezi paradoxuri :))

Este o mica contradictie intre liber arbitru si a spune ca totul este cum vrea Dumnezeu. Liberul arbitru presupune ca evenimentele care se desfasoara in lumea asta sunt consecinte ale alegerilor noaste, sau ale altora. Iar in functie de aceste evenimente pe care le alegi tu (sau altii), esti judecat dupa moarte.

Daca Dumnezeu ar interveni in viata oamenilor, conceptul de liber arbitru ar fi spulberat instant. In Biblie se povesteste in Iesire ca Dumnezeu a intervenit in gandirea faraonului egiptean, si practic l-a facut sa nu le dea drumul evreilor, ca mai apoi, sa fie pedepsit pentru ceva ce n-a fost vina lui.

Liberul arbitru este cel mai apropriat de realitate: principiul cauza-efect guverneaza lumea, iar interventia divina a fost numai la crearea Universului, cand s-a creat acest mecanism cauza efect (tot de Dumnezeu). Aceasta este viziunea deista, la care ma afiliez eu.

Daca e sa presupunem ca orice lucru se intampla in lumea asta pentru ca vrea Dumnezeu, atunci nu se poate zice ca avem un liber arbitru, ci ca suntem sclavii unei puteri mult superioare noua. Asta ar insemna ca judecata de apoi nu isi prea are rostul, avand in vedere ca nimic din ce ai facut nu a fost alegerea ta, ci a lui Dumnezeu.

Un alt lucru este atotstiinta limitata la informatie si atat. Dumnezeu poate sa stie abosolut tot ce se petrece in universul acesta, sa stie inca dinainte sa te nasti ce si cum o sa faci, dar el nu intervine in asta, pentru ca s-ar contrazice cu notiunea de liber arbitru.
Reply With Quote