View Single Post
  #8  
Vechi 12.01.2015, 09:24:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, sunt preoti care nu se uita la tine daca nu le dai bani.
Da, sunt preoti care ar face orice numai sa mi scoata niste bani de la oameni.
Da, sunt preoti care s-au imbogatit pe stapele enoriasilor, din "donatii" si slujbe speciala care au fost platite de oameni, fara a li se da o chitanta.
Da, ok, sunt si ei ca si restul oamenilor; unii buni, altii mai putin buni.
DAR NU sunt toti astfel, iar unii care cer bani, chiar ii cer cu un scop foarte bine definit.
Am facut si eu prostia sa generalizez, si prost am facut. Da, pott sa spun cativa sau unii, dar nu pot sa generalizez; am facut-o si prost am facut.

Acelasi lucru se poate spune (SI HIAR SE SPUNE) despre medici, avocati, profesori etc.
Din pacate medici doar genul acela am cunoscut si eu (dar asta nu inseamna ca toti sunt asa), avocati nu cunosc (si nici nu-mi dorec), iar profesori, eu personal am avut niste profesori minunati (in afara de fosta diriginta din liceu).

Da, ma deranjeaza unele lucru care le sunt bagate pe gat enoriasilor de catre UNII preoti, da, ma deranjeaza ca, exemplu concret de acum de curand, daca vine cu Botezul si pui 3 lei pe masa (pur si simplu nu aveam in casa mai multi bani; asta este, n-am ce face) se uita crucis la tine si mi se zice ca se pune minim 10 lei pe masa (si privirea si cuvintele apartin NU preotulu, cu unuia dintre cei care erau cu parintele - nu stiu ce era).... da, ma deranjeaza enom lucrul asta. Am ajuns sa imi zic apoi ca alta data daca se intampla sa nu am bani in casa nu le mai deschid pur si simplu si asta este (nu, nu am vazut afisul la avizier, deoarece pur si simplu nu prea ajung pe la usa din fata blocului unde se afiseaza toate si s-a nimerit sa fiu acasa cand a venit cu Botezul). Culmea, parintele nu s-a uitat aiurea la mine, nu a refuzat sa imi sfinteasca casa si mi-a oferit si un calendar sfintit si a vorbit foarte frumos si bland cu mine.


Un exemplu exceptional de preot care are tot respectul si stima mea, este preotul din satul in care locuieste una din bunicile mele: omul asta, parintele, a facut imbunatatiri mari atat la cladirea Bisericii, cat si in viata satului. Intr-adevar s-au strans cu mare truda bani, dar se stie la ce s-au folosit: s-a renovat Biserica, atat la exterior, cat si la interior (inclusiv pictura s-a refacut), s-a sfintit Biserica si cu ocazia asta tot preotul a organizat o masa festiva pentru "fii satului" si de Sfantul Nicolae s-a organizat din nou o masa festiva pentru sarbatorirea Sfantului a carui hram o poarta Biserica. Iar ca om, parintele este un om cald si iubitor, insa cand trebuie, stie si sa mustre.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote