View Single Post
  #10  
Vechi 18.01.2015, 19:35:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Discutam aseara cu un prieten care mi-a spus ca Isus a fost doar o miscare culturala, creata pentru a stabili un nou cod al moralei si ca este la fel cu celelalte religii, adica pentru a educa oamenii cu un sistem de valori si a tine societatea, cumva, in frau. Ca Isus a existat sau nu, nu stie, dar crede ca ii la fel cu toate celelalte religii, un produs al mintii umane pentru a ne salva de ideea de moarte si ideea de frica a zilei de maine, sa fie oare adevarat? Cum il pot contrazice?
Ar trebui sa citesti cu atentie sfaturile Pelerinului (este mai ortodox decat multi dintre noi).

Nu stiu cum tot gasesti tu diversi "prieteni", penticostali ... care te tot intreaba lucruri la care tu nu ai raspuns. Parerea mea este ca acesti "parteneri de dialog" fie sunt imaginari si atunci ai o problema, fie te bagi singur in discutii care te depasesc. Si nu te supara, dar asta e in acelasi timp dovada de mandrie, sa nu iti vezi limitele, dar si de prostie.
Asa ca iti repet recomandarea (sa stii ca si Hristos cand a fost cazul a folosit biciul, deci duritatea nu este echivalentul rautatii de fiecare data): incepe sa studiezi ceea ce invata Biserica, studiaza Sf Scriptura si apoi poti sa "ingurcitezi" si cunostinte mai complexe. De asemenea, pana atunci, iti recomand sa nu te lansezi in discutii care te depasesc.
Setea de cunoastere este buna, dar capacitatea creierului uman de acumulare a informatiilor este limitata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote