View Single Post
  #40  
Vechi 04.02.2015, 18:09:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aab esti mai confuz ca mine amice :)) Ideea este simpla: din cele spuse pana acum rezulta ca autoritatea bisericeasca locala hotaraste si ca deciziile pot fi diferite. Asadar indiferent ce parere ar exprima un laic nu are relevanta pt ca nu el este cel care decide ci episcopul sau cine decide in acel loc. Faptul ca un laic nu este de acord cu o eventuala decizie iar nu are relevanta pt ca nu are autoritatea episcopului iar convertitul tine cont de decizia episcopului si nu de decizii ale altor laici. Deci daca este un laic nemultumit de cum a fost botezat sau rebotezat unu din alta confesiune atunci trebuie sa se adreseze episcopului pt ca el nu are autoritate sa schimbe ceva. Cum se deruleaza aceasta opozitie habar nu am, ma depaseste, dar daca episcopul ar admite o asemenea opozitie ar insemna sa recunoasca ca el a gresit si ca laicul avea dreptate. De cand stau eu printre ortodocsi nu am vazut un asemenea caz, nu comentez decat ce am vazut.Am inteles bine? :))

Am eu o intrebare: copii la ortodocsi, fiind botezati din pruncie, nu ei sunt cei care isi aleg nasii. Daca un botezat considera ca nasii alesi de parintii lui nu au nici o treaba cu educatia lui duhovniceasca poate renunta la ei si sa isi aleaga cumva altii sau este legat de primii indiferent de situatie ?
Reply With Quote