View Single Post
  #8  
Vechi 26.01.2008, 19:19:13
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
atunci de unde m-ai vine expresia:"cum o da Domnul"? sau atunci cand avem parte de un necaz in viata noastra de ce spunem:" asa a vrut Dumnezeu"?
da si eu consider ca suntem responsabili de propriile noastre alegeri (in sensul de bine si rau), dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?
aceste lucruri nu sunt deja hotarate de cineva mai presus de noi, iar viata noastra nu e traita chiar dupa propria dorinta?
de multe ori facem alegeri in viata fara sa stim de ce le-am facut (ca de ex. eu cand am dat la facultatea la care am dat :D)
dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?


Nu mai fi asa dezamagita de viata si uite la altii din jurul tau si ai sa zici"auleu eu nu am chiar asa probleme"
La urma urmii Dumnezeu ne da ce vrea cind vrea si cit vrea.Cine sintem noi sa-l luam la raspundere.Citeodata tot raul il primim spre bine.... o stiu din experienta.
Multumesc Domnului ca mi-a dat rau ca sa ajung la bine asa am inteles ca ma iubeste.
nu sunt dezmagita de viata, ba sunt foarte multumita pentru ca familia mea e sanatoasa, la lucru imi merge bine si mai reusesc sa o scot la capat si cu facultatea:D deci pot sa zic ca nu am nici un motiv de nemultumire, dar vorbeam in general, incercam sa subliniez ca viata noastra e deja hotarata de Dumnezeu si ca noi ca simpli muritori nu avem puterea sa ne hotaram singuri soarta. Aceasta este deja hotarata de cineva mai puternic ca noi si chiar daca noi nu intelegem de ce ni se intampla anumite lucruri, pana la urma acestea se dovedesc a avea sens si logica.
Reply With Quote