View Single Post
  #183  
Vechi 15.03.2015, 19:33:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc pentru cuvinte, Mihai. Deocamdată ai postul raportat la administrația forumului, pentru atac la persoană și chiar hărțuire. Adminul știe ce face și când face.
Tu nu ești în măsură, nu ești autorizat, să spui cine are nevoie de medic și cine nu are nevoie. E clar? Sper că ți-e clar.
Când medicul de familie, sau duhovnicul îmi va spune că am nevoie de medic, de orice fel, sau profesorii, sau Ierarhul meu drag, atunci, crede-mă, că am să merg. Până atunci, te refuz politicos și te invit să-ți revizuiești atitudinea, nu ca să te poți mântui, că prin atitudine nu te mântuiești, tu fiind franco-latin n-ai nicio șansă, ci ca să poți fi respectat, că avocații, au nevoie de respect

Lucian și alții, vă las pe voi să aveți habar de o grămadă de lucruri, părerea fiecăruia despre mine, exprimată sau nu, îmi amintește de un cuvânt din Patericul Egiptean: chiar dacă te laudă cineva sau chiar dacă te ocărăște, tu să fi în fața lor ca un mort. Dacă aș fi în viața reală, ma-ți scuipa sau cine știe, vai de capu vostru...

Na și uite-așa și eu, ca un mort la laudele voastre. Mila Domnului cu noi cu toți.

Hristos mă judecă și Sfinții Lui. El îmi vede inima și rărunchii, El vede cu "cine mă compar". El știe că atunci când dai exemple, nu te compari cu acel exemplu, ci îl elogiezi. Nu voi mă judecați și nici un om. Cine vrea citește, se exprimă, cine nu, nu. Fiecare după cultura care a adunato, după educație primită de părinți și dovedită, după caracter, personalitate, după capacitățile cognitive, după respectul față de semnul său, toate raportate, desigur la Biblie, Sfinții Părinți, duhovnic, familie, etc.

Pe mai departe, peste tot, cu mila Domnului, voi vorbi, unde am ceva de vorbit, și atât. Fiecare spune mai departe cât îl duce capu, sufletul, inima, sau așa... :)

Ce am spus până acum, rămâne valabil, întăresc și susțin, Augustin este eretic, dovedit și demonstrat, are cel puțin 8 erezii, dacă nu mai multe.

Propun și susțin scoaterea lui Augustin din calendarele Bisericii.

Post ușor pe mai departe tuturor.

Iertați.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.03.2015 at 19:42:45.