Subiect: Bucuria lumeasca
View Single Post
  #6  
Vechi 31.01.2008, 10:19:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Cum zicea acum 2000 de ani domnul sau cum zice shi acum,

"Atzi auzit ca se zicea in vechime..." shi apoi a aratat ca acolo unde itzi este comoara acolo itzi este shi inima, dragostea, pasiunea, sufkletul, credincioshia, fidelitatea, shi poate ca acolo locuieshti shi tu, acolo itzi faci barlogul sau vizuina shi acolo hibernezi ca doar vulpile deshertului s-au intors.....

ei bine mi-am pus intrebarea cinstita, ia sa vedem cam care este intr-adevar comoara mea, ce anume socotesc eu comoara, cat timp aloc, sa ma shi urmaresc cam ce fac, cum imi duc veacul shi vremile sa zic asha ca sa ajung la concluzie, adica sa-mi pot raspunde la intrebarea: Dar tu, unde e comoara ta? Ce consideri dumneata drept comoara nu teoretic shi idealist ci asha cum o simtzi, cum o shtii, cum este acum in momentul de fatza shi unde tzi-a fost shi care a fost pana acuma.....

Vai doamne, ca e groaznic, fiindca am ajuns la concluzia ca defapt, comoara mea era aceea care este pentru cate un drac, adica comoara mea era tocmai o fire a dracilor, un fel de a fi din ala, shi aia apreciam eu.... m-am intristat amarnic shi sa vedem cum anume reushesc sa ma scot de la comoara draceasca, pe care o papa shobolanii, o prada hotzii, o manca moliile shi o rugineshte vremurile, o acopera mucegaiul shi o prinde igrasia, sau o cocleshte imbaierea in metale pretzioase... deci cum sa imi schimb comoara shi cum sa o fac sa creasca in ceruri... asta e intrebarea... acolo unde nu v-a intra nimic necurat.....

Deci unde shi care itzi e comoara, dar fi sincer nenica shi ai sa vezi cum sta treaba, rau de tot... rau da rau de tooooot..... ca eu m-am crispat puternic.... COMOARA, adica ceva pentru care ai fi chiar capabil de crima... de exemplu, sa obtzii aurul intzelepciunii fara nici o stradanie, dar de ce faci asha shi pentru ce? cum spunea shi deosebea sf Avagrie tipurile de ganduri shi gandiri... omeneshti, draceshti shi ingereshti... sau Dumnezeieshti de la Duhul...

Deci comoara.
Reply With Quote