View Single Post
  #8  
Vechi 28.03.2015, 10:39:26
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?
Dar dacă Biserica din care facem parte nu este autentică? Dacă mă doboară reacțiile adverse? Dacă nu e potrivită medicația Ei și pentru mine?
Mai bine trec la altă confesiune... Acolo medicația e universală, panaceu universal garantat.
Biserica adevărată nu poate fi cea în care m-am născut și am fost botezat. Autentică e cealaltă, că acum m-am făcut băiat mare, nu mai ascult muzică rock, (am trecut la simfonică - deși ar fi de ascultat și rock-simfonic) nu mă mai sclifosesc cu pletele, nu mai fac prostii cu fetele, nu mai beau ca în studenție etc.
Deci dacă sunt băiat mare și am lepădat apucăturile copilăriei, musai să trec și la catolici. Logic, nu?
(adică să mă sclifosesc la alt nivel, că acu sunt mai capabil, am cu ce!)

Și uite așa unii, lepădînd înțelepciunea strămoșească pe motiv că s-au descoperit capabili (în sfârșit) de autonomie personală, mai mult sau mai puțin intelectuală, au aruncat mândri-foc pruncul din copaie odată cu lăturile!
Nu era suficient să arunce doar apa murdară a propriilor apucături? A fost musai să arunce și copchilu și copaia?...
"Diavolul isi moduleaza strategia..." Adevărat este. Dar încă mai al dracului și-o modulează omul singur, fugind la nesfârșit de el însuși. Și de Dumnezeu.
Reply With Quote