View Single Post
  #1  
Vechi 12.08.2015, 16:14:50
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit Confesiunile unui fost ateu

CONFESIUNILE UNUI FOST ATEU (6)

Tainele

-I-

Inițial mintea ni se răzvrătește împotriva tainei. Taina e o sfidare pentru trufașa rațiune umană, de aceea o neagă. Dar nimic nu e mai îndărătnic ca taina. Ea revine peste tot, în toate formele, ca pentru a ne da cu tifla. Un turist ateu ostil tainelor savura un ou fiert la micul dejun când fu întrebat de un alt turist:
- Ce a fost mai întâi, oul sau găina?
Omul nostru, surprins, dădu acest răspuns:
- Atât oul cât și găina sunt tipuri eterne simbolizate de șarpele egiptean care se mușcă de coadă.
La care interlocutorul îi replică:
- Ați înlocuit taina oului cu alta mai mare.

-II-

Pe vremea când obișnuiam să bat câmpii ca turistul ateu pomenit mai sus, i-am mărturisit unui vecin preot că resping tainele creștine. El mi-a spus cu blândețe:
- Tinere, când vei căpăta mai multă experiență, vei vedea că greșești.

Preotul vru să schimbe vorba, așa că am insistat declarând ferm că nu admit ce dezorientează rațiunea.
- Tainele ne dezorientează rațiunea, hmm..., făcu el. Oare o simplă privire asupra lumii nu o dezorientează întotdeauna? Sunt multe lucruri pe care nu le înțelegem și în loc să ne smerim, ne umflăm în pene. Acestei mândrii Religia îi opune taina. Religia se adresează sufletului, ea potolește în noi setea de sublim, de perfecțiune și de infinit, ea are nevoie prin urmare de un limbaj la înălțimea idealurilor sale. Fără taine, Religia nu e Religie. Omul nu va venera ce e la nivelul lui. El îl acceptă pe Dumnezeu doar dacă-L știe la mare înălțime, printre nori.

Contrariat de ce auzeam, am replicat cu argumente considerate atunci de mine ca solide, dar care astăzi îmi apar așa cum sunt în realitate: inconsistente și neconcludente.
Preotul sfârși prin a-mi zice:
- Prietene ești prea inflexibil, voi aștepta ca viața să te facă mai îngăduitor.

-III-

Am avut într-adevăr nevoie de timp pentru a înțelege că rațiunea e incompetentă în probleme religioase și că teologii cunosc mai bine natura umană decât filozofii atei.

Înclinația spre divin e firească, veche, universală și permanentă la om. Știința poate aborda supranaturalul? Nu! Ar fi bine ca știința să admită că sunt lucruri pe care nu le poate explica și că e preferabil pentru ea să se limiteze la domeniul său specific.

-IV-

Abordăm universul nu cu modestia care ar trebui să ne plece capetele în fața imensității sale, a organizării sale perfecte, ci cu aroganță și cu pretenția că-l putem înțelege. Îl somăm pe Dumnezeu să ni se arate când I-am putea contempla lucrarea, când I-am putea simți prezența în inimile noastre. Ca pedeapsă pentru semeția de care dăm dovadă, Dumnezeu ne-a tulburat judecata.

Ateismul e un amestec eterogen de rebuturi filozofice și din el nu înțeleg nimic nici cei care-l predică, nici cei cărora li-l predică. Absurditățile detractorilor Religiei sunt mai de nepătruns ca adevărurile supreme și refuzul lor de a crede în taine îi determină să facă greșeli aberante. Ei resping cultul, Religia, ei fac temenele în fața unor principii bizare, ei consideră sfinte inexactități de gândire evidente, ei glorifică nestatornicia, ei nu scapă nicio ocazie pentru a-și da importanță. Pe mine comportamentul lor m-a adus pe calea credinței. Pe cât de mult îl neagă ei pe Dumnezeu, pe atât de mult am ajuns eu să-L iubesc.

-V-

Tainele în Religie corespund instinctului mistic care e în firea noastră. Nu am vrea un Dumnezeu fără taine. Lumea însăși ne-ar părea anostă, monotonă fără taine. Iată de ce nimic nu e mai răspândit printre oameni ca religiozitatea.

Predescu Virgil

Celelalte articole din seria "Confesiunile unui fost ateu" le puteți găsi la adresa: http://tineriptromania.blogspot.com/
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Reply With Quote