View Single Post
  #87  
Vechi 17.08.2015, 22:52:14
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Mai am o intrebare, dar nu vreau sa deschid un topic nou, cred ca raspunsul e simplu si precis ma lamuriti in cateva posturi.

Intrebarea suna asa: e adevarat ca toti oamenii vor invia odata ?(sau ma rog, cei care merita sau care au fost mantuiti, etc). Mai precis, pana la venirea imparatiei cerului (a doua venire a lui Isus cred) toti oamenii care au murit stau in stare de moarte ? Si apoi vor invia ?

Sau sunt cativa care au inviat in cer pe parcurs si stau la dreapta Tatalui (vezi exemplu cu talharul de pe cruce).Sunt confuz. Ce zice dogmatica ortodoxa despre inviere ? Stiu ce zice crezul: "astept invierea mortilor", dar asta ma face si mai confuz.

Procesul "moarte - inviere" poate fi inteles in doua feluri:
-grosier (literal) sau
-subtil.

Grosier presupune intelegerea trimodal-temporala:

1.colapsarea/dezintegrarea trupului material

2.suspensia sufletului descarnat intr-un spatiu nematerial - unele confesiuni neaga existenta acestei stari

3.reintegrarea elementelor trupului intr-o anumita faza sistemica - "inghetata" - (nentransformabila / neputrezitoare) - posibil "aceiasi" atomi sau atomi clona indestructibili (fara vibratii si microtransformari)

-----------


Subtil presupune un proces de golire-umplere:

1. moartea "eului vechi"

2. invierea "Eului nou"

Eul vechi moare pentru ca Dumnezeu sa invie inlauntru.

O astfel de persoana, care "a murit", simte ca nu are un sine propriu, ca este doar o oglinda in care se reflecta Dumnezeu. Este doar un gol umplut de Dumnezeu.

Aceasta moarte si inviere nu au legatura cu moartea - invierea fizica.

Este un proces care, de preferat, ar trebui sa se produca in acest trup cat inca este viu, functional.

-------

"Astept invierea mortilor"

"invierea mortilor" - in sensul de umplere cu Dumnezeire a tuturor fiintelor moarte spiritual.

"Astept.." - nu este o asteptare inactiva, ci o asteptare puternic lucratoare prin crez, care aduna in inima toate fiintele.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 17.08.2015 at 23:20:43.
Reply With Quote