View Single Post
  #5  
Vechi 12.02.2008, 22:23:34
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SylverCheetah53
Crucea era un instrument de tortura. Inseamna ca daca Iisus era ucis acum 400-500 de ani, multi ar fi purtat mici ghilotine la git.
Sincer, mi se pare destul de sinistru.:|
Asa rad cei care batjocoresc Sf.Cruce de Sf.Cruce.Parintele a zis ca a gasit intr-o brosura de-a lor urmatoarea batjocora"Daca Hristos ar fi murit impuscat ce era sa purtam noi un pistolas mic la gat?".Dar ce citim in Sfanta Scriptura despre Sfnata Cruce ?citim asa:"Caci cuvantul crucii este nebunie pentru cei ce pier;dar pentru noi,cei ce ne mantuim,este puterea lui Dunezeu" si in alt loc iarasi:"Prin cruce,omorand in ea ura,sa-i impace cu Dumnezeu pe amandoi,uniti intr-un singur trup" si iarasi:"Prin cruce birui-a El Incepatoriile si Stapaniile,dezbracandu-le si ducandu-le,n priveliste" .Apoi"Cel ce nu-si ia cruce sa si nu-Mi urmeaza Mie,nu este vrednic d e mine"


Cant de frumos zice o cantare din Ortodoxie :"In chipul Crucii Moise in munte ,mainile-ntinzandu-si la inaltime pe Amalec a biruit.Dar Tu ,Mantuitorule ,palmele intinzandu-ti pe cinstita Cruce m-ai imbratisat mantuindu-ma din robia vrajmasului si mi-ai dat Semnul vietii a fugi de arcul potrivnicilor mei.Pentru acesta Cuvinte,ma inchin cinstitei Crucii Tale!"
Reply With Quote