View Single Post
  #3  
Vechi 07.11.2015, 19:35:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Am vazut pe un forum o intrebare a unui tanar atat de sincer , ce zicea ca vrea sa se intoarca la Dumnezeu si vrea sa se pocaiasca. I-am spus sa frecventeze Biserica si sa mearga sa se spovedeasca, iar duhovnicul ii va spune ce trebuie sa faca. Dar, dupa aceea repede s-a bagat si un Martor al lui Iehova in discutie si a iceput sa zica ca nu avem nevoie de preoti , ca pentru Iehova conteaza o inima curata,etc. Si l-am zis ca nu are dreptate si ca "se rataceste nestiind scripturile" , cum zicea Iisus Hristos si ca invata si pe altii greselile lor. Si apoi a inceput sa zica ca Biserica noastra nu respecta cele 10 porunci, ca sunt un revoltat ca toti ceilalti ortodocsi,ca nu-mi iubesc aproapele, ca sa gandesc inainte sa scriu, sa vad ce scrie la Apocalipsa 22:18, 19 , sa fac studiu biblic, ca de ce se cearta religiile , etc... La toate afirmatiile lui iehoviste am raspuns scripturistic, dar nu stiu daca are rost sa-i raspund.
Cum pot sa-l aduc pe acel tanar in Biserica Drept-Slavitoare fara sa-l sminteasca Martorul, si certurile mele cu el, ca presupun ca daca nu l-as certa s-ar lasa ademenit de el ? Nu vreau sa-l pierd , ca foarte sincer mi s-a parut .
Spune-i ca martorii nu respecta porunca Mantuitorului, care spune sa te departezi de casa unde nu esti bine primit si sa-ti scuturi praful de pe pantofi...si vin iar si iar si iar si iar.
La fel cum nu asculta nici de Pavel, care spune ca de omul eretic, dupa prima si a doua mustrare sa te departezi.
Reply With Quote