View Single Post
  #12  
Vechi 06.08.2016, 16:25:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
O carte ușor de citit care, din păcate, nu se mai găsește pe piață. Ar trebui reeditată. Poate fi citită sau descărcată de aici.

E vorba de 7 interviuri realizate, câte unul pe zi, de către Sorin Dumitrescu, în anul 1992. În fiecare zi este abordată o temă diferită.

Ziua întâi: iubirea (erosul), sexualitatea, căsătoria.

Începutul este edificator:

Într-una din scrierile sale, Olivier Clement relatează episodul unei călătorii cu trenul pe care ați fi făcut-o împreuna. În compartiment, zice el, pe banca din față, se aflau doi tineri care se îmbrățișau cu mare delicatețe, vădit îndrăgostiți unul de celalalt. Olivier Clement notează că, în contextul unei discuții duhovnicești pe care o aveați împreună, priveliștea celor doi tineri îndrăgostiți v-a prilejuit o remarcă uimitoare. Se pare că i-ați fi spus încetișor, la ureche:
"Vedeți, domnule Clement, și cei din fața noastră se roagă acum în felul lor"!


Cred ca legatura între barbat si femeie, care produce un copil, nu este o legatura trupeasca si se traieste si în mod crestin, cu raspunderea acestui act prin care dau nastere unui copil de care vor avea grija. Ei se angajeaza reciproc la toate grijile, la toate oboselile si la toate eforturile pe care le va angaja rodul acestei uniri. Cred ca ei, chiar gîndindu-se ca prin aceasta unire iese un copil, gîndesc ca asta aduce o anumita spiritualizare acelei legaturi.
Da, si mai departe intelege cam asa:

Viata barbatului ar fi prea opaca daca ar fi numai a lui, iar viata femeii ar fi un sentimentalism salciu, dar si un sentiment de neputinta, de gol. Ea trebuie sa mîngîie pe cineva. Barbatul, iar, trebuie sa ajute pe cineva; ei se întregesc.

Cred ca nu s-a dezvoltat poate pe deplin nici de catre filozofi, nici de catre psihologi, nici de catre teologi aceasta taina de intregire intre barbat si femeie, care produce si sustine dragostea intre ei, ca mijloc de unire. Insa o dragoste care trebuie sa inainteze cat mai mult posibil in plan spiritual, purtand si trupul in acest plan.


O taina de intregire, deci, una care sa aduca lumina si sentimentul de implinire in oamenii care se iubesc.
Reply With Quote