View Single Post
  #147  
Vechi 26.10.2016, 19:12:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
De unde ai scos prostia asta nemaipomenita ?
Sfântul Grigorie Palama nu vorbește prostii. Ai hulit pe Duhul Sfânt, care s-a revelat prin Sfinții Lui. Atâta poți ?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Iti spun eu: cineva asa, ca tine. Doar ca nu e neaparat sa fie si la fel de orgolios, inchipuit, fals si frustrat.
Dar nu te-am întrebat pe tine.
De ce jignești gratuit?
Și mai ales spune-mi, cu ce-am greșit?
De ce-mi pui etichete și jigniri de genul "orgolios, inchipuit, fals si frustrat"?
Hristos a fost și el un orgolios, închipuit, fals și frustrat, nu? Apostolii la fel? Sfinții Părinți care au luptat cu ereziile, la fel?

Nu te pot lăsa așa, să smintești turma lui Hristos, în asemenea hal. Ți-am rapotat postarea la administratorul forumului.

Nu se face așa ceva. Dar tu fiind în catolicism, nu mă mir... Oricum, ai post report.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
In alta ordine de idei, iata cum ajungeti sa-i aveti pe "marii aparatori ai ortodoxiei, sfintii monahi de la muntele Athos", de teapa celor care umblau mai deunazi cu conferinte prin Romania si anatemizau la ierarhi in stanga si-n dreapta: ajunge cate unul ca Emilian la Sfantul Munte, sade acolo cateva luni sau in an, iar apoi pleaca sa-si faca mendrele in lumea ortodoxa, unde mesele mai largi sau mai inguste de pravoslavnici il incununeaza cu o prezumtie de infailibilitate si de impecabilitate, doar pentru ca e "monah athonit"....
Nu, eu n-o să fac așa ceva, fără binecuvântare. Iar dacă va ieși Biserica, voi ieși și eu. Oricum Biserica nu stă în doi monahi, decât în cazuri deosebit de rare, cum a fost la Sfântul Maxim Mărturisitorul, unde numai el, un simplu monah, mai era creștin.

Dar la cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, pan-erezia ereziilor, Biserica nu stă cu mâinile în sân.

Se tot pregătesc pentru Marea Unire din 2054. Prin ecumenism... Doamne, ai milă de noi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 19:03:19.
Reply With Quote