View Single Post
  #10  
Vechi 16.01.2017, 19:14:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si ai impresia ca un pacient nu se implica in vindecarea sa ? Pai fara implicarea pacientului , nu poate sa existe vindecare.


Eu cred ca au gresit fara voia lor.Fiecaruia ii trebuie o pravila, binecuvantata
de duhovnicul sau.Nu ne apucam sa facem X metanii de Y ori, pt ca asa
a facut "sfantul", nu ne apucam sa zicem de Z ori psalmul X, pt ca asa a facutl sfantul.Cel mai probabil acesta pravila a sfantului, tinea cont si de harisemele pe care sfantul le are.

Ceea ce spune si sustin eu, sunt reguli care tin de educatia duhovniceasca.
Exemplu: daca dupa ce spui de 40 de ori psalmul X, chestia loveste in draci asa de tare incat dau navala asupra ta.
Ei bine sfantul mai mult ca sigur are o harisma care sa-l apare de acest atac.
Insa tu, care nu esti sfanta , ai harisma necesara sa te aperi de acest atac ?
Ca daca nu ai, ghici ce se va intampla, te va juca dracul in picioare ca o carpa de spalat pe jos.

Acum intelegi de ce pt sfantul, i se potriveste sa rosteasca de 40 de ori psalmul X si sa aiba efect total diferit fata de tine care rostesti de 40 de ori psalmmul X ?
Ca numarul ala de 40 nu este ales intamplator sa stii.

Uite chiar in randul preotilor: sunt unii monahii carora nu le este frica sa faca molifitele Sfantului Vasile si alti monahi carora le este frica (si aceasta frica are un motiv foarte intemeiat).
Ce importanta are dacă sunt sfântă sau nu? Atat imi trebuie sa cred ca sunt sfanta! Pe de alta, parte, lupt cum pot pentru mantuire. Da, caut sfintenia, caut Duhul Sfant. E datoria oricarui crestin sa faca asta.

Acestea sunt nis™te rugăciuni obis™nuite, până la urmă. Rugăciunea Sfintei Cruci face parte din pravila zilnica, adică din rugăciunile de seara. Ce fel de cres™tini suntem dacă ne e frica de rugăciuni?

,, Apărătoare, Doamnă " la fel. De ce ar trebui sa ne temem? Treaba noastră este sa spunem rugăciunile cu bucurie, fără sa fim încrâncenatI împotriva nimănui. De restul, se ocupa Dumnezeu.

Psalmul 90 este un psalm optimist.

Eu mă simt excelent când fac aceasta pravila. Lupt mai us™or cu gândurile. Citesc rugăciunile gandindu-mă la mine, la patimile mele, la păcatele pe care le pot face zilnic, dacă nu mă ajuta Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 16.01.2017 at 21:21:47.
Reply With Quote