View Single Post
  #40  
Vechi 13.12.2017, 13:41:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
A se vedea și ceea ce am subliniat. Bineînțeles că nu vei băga la cap! Reține cuvintele cheie: Cel vechi de zile, Prunc, Moise, Sinai.
Se intelege asa pentru ca mi-ai deformat spusele, nu ai citat si pasajul de mai jos, in care explicam. Eu am continuat asa: "Acei scriitori creaza o confuzie din faptul ca si Dumnezeu Fiul este Vechi de Zile (ca si Duhul Sfant, pentru ca sunt din eternitate)." Aceste lucruri ti le-am mai scris de cateva ori, dar tu nu intelegi pentru ca nu cunosti dogma ortoodxa. De aceea rezulta un dialog ca in caragiale, in care eu iti scriu aceleasi lucruri, tu dai copy la lucruri pe care nu le intelegi, pentru simplul fapt ca tu nu stii invataturile de baza ortodoxe, termenii despre care vorbim. Si pierdem timpul in sute de mesaje, cand ar dura cateva minute sa afli invatatura ortodoxa in privinta lucrurilor despre care vorbim. Eu ti-o explic de fiecare data, dar tu nu vrei sa o intelegi, crezand ca tu le stii pe toate si eu nu am ce sa-ti spun in plus.

Eu ti-am spus de Daniel 7, pentru ca despre asta ai spus si tu, despre cum e talcuita acea viziune in ortodoxie, la sfintii parinti. In citatele date de tine e vorba de Dumnezeu, de Sfanta Treime, cand spune ca Dumnezeu S-a facut Om. Dumnezeu este o singura Fiinta, dar sunt Trei Persoane. Vechi de Zile inseamna inainte de toti vecii. Toate cele Trei Persoane sunt Vechi de Zile, dar si Sfanta Treime, in general. In citatele date de tine e vorba despre Dumnezeu, spunem Dumnezeu S-a facut Om, adica Cel vechi de zile S-a facut Om. Asa cum ai vazut citatele, la Daniel 7 toti sfintii talcuiesc ca e vorba de Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul, pentru ca sunt doua Persoane. Oricum, ar fi acelasi lucru, pentru ca nici pe Dumnezeu Fiul nu-L poate vedea cineva in Fiinta, doar cum se arata noua.
Reply With Quote