View Single Post
  #22  
Vechi 08.06.2018, 01:26:56
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai o acuzi pe autoare de mandrie si te dai pe tine de exemplu de smerenie! si e foarte intentionata chestia asta.
Smerenia!... Oare unde-am mai auzit noi de ea si cine se poate lauda ca... o are?... (Sper sa nu fiu inteles gresit cu gluma mea!)
Smerenia nu umbla bezmetica pe forumuri... Cu cat mai multe postari pe acest subiect, cu atat mai multe dovezi ca fiecare vrea sa dovedeasca celorlalti ceva!... (Evident... din smerenie!) In fond... nu-i nimic de dovedit: in fata lui Dumnezeu ramanem goi, fara averi, fara filozofie, fara talent poetic sau literar... Lut de oale!...

Imi cer iertare de la Dorina, daca se intelege intr-adevar ca o acuz pe ea de mandrie... Eu vorbesc de mine. Dartorita cazului ei, eu nu mai vreau nimic, pentru ca mi-ar stimula mandria, iar eu nu vreau. Nu va exista un nume de autor care sa faca legatura cu mine, nu va exista un cont in care sa ma bucur de asa-zisa mea lucrare, fiindca in fapt... nu-i meritul meu. Aici nu e vorba de o "lucrare de licenta", ci de "talant"! Iar pentru talant, nu cer rasplata de la oameni! Sigur, ea ar putea fi, dar oare cat imi foloseste in viata asta? Este extrem de greu sa obtii credit pentru o lume viitoare, cand TOATE in jur par potrivnice? Ce poti sa faci? Fapta buna apare pe nepregatite; uneori o faci, alteori nu! Rugaciunea curata uneori nu se ridica mai sus de tavan!... Iar smerenia... smerenia nu o gasim pe raft cand mergem la cumparaturi. Poate am sadit un pom (sau o livada), dar o fi astazi de-ajuns sa ne mantuim? Poate am ridicat o casa, dar ne va scoate ea din iad pentru pacatele noastre, sau va fi motiv de dezbinare intre frati? Poate am zamislit un copil (sau mai multi), dar oare am reusit sa-i convingem sa dea slava lui Dumnezeu pentru tot ce primesc, sau vom da socoteala pentru lipsa noastra de educatie religioasa!... Oare ce-a mai ramas? Sa sap o fantana si sa scriu o carte. Cu fantana nu cred ca o sa reusesc... Cel mult un robinet in curte!... Iar cu cartea... daca voi primi rasplata in viata aceasta, nu ma ajuta la nimic! La toate astea m-am gandit de cand draga noastra colega, Dorina, a inceput sa aiba probleme exact pe aceasta tema! Ma doare necazul ei, dar daca eu nu vreau nimic, diavolul nu are ce specula!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote