View Single Post
  #1  
Vechi 09.12.2022, 23:09:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.192
Implicit Ce mi-a plăcut/ nu mi-a plăcut la ora de religie

Am făcut 12 clase religie, nu mi-am luat scutire, nu am am lipsit nicio zi, am avut multe note de 10, o să încerc să inserez o listă cu constantări în legătură cu ora de religie, strict din experiență proprie - nu din auzite.

Cel mai mult m-a deranjat că nu am fost învățat la ora de religie despre participarea activă la Slujbele Bisericii din timpul săptămânii, în afară de Duminică la Liturghie.

De exemplu nu mi s-a spus deloc despre Vecernia cu Litie în 12 ani, având vreo 6 profesori de religie care s-au schimbat, o slujbă pe care o consider una dintre cele mai bine comprimate pt atenția omului contemporan și una dintre cele mai accesibile pt că are loc de obicei între orele 17-18 când se iese de la cursuri, facultate, sport, loc de muncă.

Nu mi s-a spus că are loc înainte cu o zi, de o sărbătoare cu cruce roșie în calendar sau înainte de o zi cu cruce albastră în calendar, sau înaintea unui Cuvios Contemporan care nu e la situația cruce albastră ex cuviosul Porfirie Kavsokalivitul, Sfântul Nectarie, Sfântul Efrem cel Nou, Cuviosul Pahomie cel Mare sau unii părinți începători ai vieții Pustnicești care nu au fost pe teritoriul canonic al României .

Sfântul Nectarie e canonizat în Grecia din 1961, la cuviosul Porfirie e recent canonizat nu avea când să mi se spună, dar nu am auzit de Sfântul Nectarie de la niciun profesor de religie, sau de Sfântul Efrem cel Nou.

Nu mi s-a făcut descifrarea anului Bisericesc - ce înseamnă cruce albastră - sfânt de importanță locală, ce înseamnă cruce neagră, la cruce roșie s-ar deduce, n-a venit niciun profesor de religie din 6 să-mi facă cu calendarul în mână o analiză detaliată a anului Bisericesc și nu mi s-a spus de ce e important calendarul bisericesc.

A trebuit să descopăr pe timpul și nervii mei mult mai târziu de la terminare învățământului obligatoriu, ceva ce trebuia să mi se spună și nu doar odată în treacăt ci trebuia să se insiste cam o lună pe fiecare slujbă din timpul săptămânii.

Poate dacă știam din timp nu mai pierdeam timpul între orele 17-19 în zilele de Litie depinde când e pusă slujba, vara e de la 18 iarna de la 17 că e întuneric afară și scurtată ziua, poate îmi umpleam timpul cu Dumnezeu în Biserică și mă bucuram de binecuvântările de la Litie rostite de preot pt cei prezenți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.12.2022 at 23:18:00.
Reply With Quote