View Single Post
  #4  
Vechi 18.04.2023, 19:31:58
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ateii ce sărbătoresc de Paște ?

Ce ar putea sa sarbatoreasca ateii de Paste? Nu sarbatoresc nimic. Mananca oua, drob, fripura de miel, stufat. Sarbatoresc o masa buna. In rest, ateii bine crescuti, ca mine, spre exemplu, spun Hristos a Inviat si Paste Fericit celor pe care ii intalnesc, din respect pentru credinta acestora. Pana la urma, si Dumneavoastra le-ati povestit copiilor despre Harap Alb si despre Cenusareasa. Si doar nu credeti ca au existat in realitate.


Depinde în ce an te-ai botezat, eu nu am reușit să fac rost de vreun certificat de botez pt mine, mi s-a zis că trebuie să vin eu cu numele nașilor și al preotului care a botezat și bănuiesc că mi s-ar fi întocmit vreo foaie doveditoare cu vreo semnătură.

Poate generațiile care se botează acuma primesc și un certificat de botez, a fost brambureală mult timp pe partea asta, mă îndoiesc de faptul că există în toate bisericile registre cu cei botezați acolo.



Abuz era dacă nu puteai să devii indiferent religios, sau ateu sau să schimbi confesiunea, ateul din start pierde dacă se bazează pe statul laic sau îl consideră Sacrosant, pentru că niciodată în România statul nu a ajutat cetățeanul ci l-a împliat, l-a alungat peste granițe, i-a luat doar taxe, l-a umilit la ghișee, în școli, l-a strivit prin calitatea proastă a lucrărilor de infrastructură.

Dacă e cum interpretezi tu abuz e și că-ți pun părinții un nume de botez și nu te lasă fără nume până la 16 ani să-ți alegi tu și că te dau la o anumită școală și nu la alta și că te nasc într-o țară și nu te nasc într-o alta unde ai fi vrut tu și că îți dau o limbă maternă și nu o alta, și că îți dau domiciuliul într-o localitate care poate e săracă și nu într-alta.

Deci mai ușor și cu statul laic care funcționează ca o cușcă de fier pentru oamenii liberi.

Statul nu e sfânt, nu-ți poartă de grijă, te poate arde oricând prin mecanisme de represiune, te poate ruina, degrada civic.




Păi nu scriu oficiali bisericești aici, preotul nu-ți intră în casă dacă nu-l chemi, bună ziua poți să dai oricui e cuviincios în vorbă că nu te doare gura, nu văd cu ce te împiedici de un prezumtiv certificat de botez pe care nici nu l-ai văzut.
Aici va dau dreptate intru totul, cu o mica nuanta: popa iti intra in casa doar daca stie ca pleaca de acolo cu ceva in buzunar
Reply With Quote