View Single Post
  #31  
Vechi 26.04.2023, 20:54:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Nu mi se pare eficient ca timp, să mergi din casă în casă, nu știi la oraș că există un tânăr care suferă o dezamăgire față de pastorație, nu-l localizezi dacă nu vine el spre Biserică.
Misiunea unui episcop este să păstorească suflete, asta le-a poruncit Hristos să facă înainte de toate. Restul sunt justificări sofistice ale dezastrului actual din repertoriul satanei. Nu mai convingi pe nimeni cu ele.

Zilele trecute am (re)găsit un text în Ezechiel:

Fiul omului, profețește împotriva păstorilor lui Israel!;profețește și spune-le păstorilor: Așa grăiește Domnul Domn: O, păstori ai lui Israel! , oare se pasc păstorii pe ei înșiși? Oare nu oile sunt acelea pe care păstorii le pasc? Iată, voi mâncați laptele și vă îmbrăcați cu lâna și înjunghiați pe cele grase, dar pe oile Mele nu le pașteți; pe cea slabă n’ați întărit-o, pe cea bolnavă n’ați vindecat-o, pe cea zdrobită n’ați legat-o’n feși, pe cea rătăcită n’ați întors-o, pe cea pierdută n’ați căutat-o, iar pe cea tare ați slăbit-o prin osteneală. Și oile Mele s’au risipit din lipsă de păstor și au devenit mâncare fiarelor câmpului.

Și oile Mele s’au risipit în fiece munte și’n fiece deal înalt; pe fața’ntregului pământ s’au risipit, și nu era nimeni care să le caute și să le întoarcă. De aceea, voi, păstori, auziți cuvântul Domnului: Viu sunt Eu!, zice Domnul Domn: Fiindcă oile Mele au devenit o pradă, și din lipsă de păstor s’au făcut oile Mele mâncare tuturor fiarelor câmpului, fiindcă păstorii n’au avut nici un fel de grijă pentru oile Mele, ci s’au păscut păstorii pe ei înșiși, dar oile Mele nu le-au păscut, de aceea, voi, păstori, auziți cuvântul Domnului: Așa grăiește Domnul Domn: Iată, Eu sunt împotriva păstorilor; și voi cere oile Mele din mâinile lor; și-i voi întoarce îndărăt, pentru ca ei să nu pască oile Mele, și păstorii nu le vor mai paște; și-Mi voi scoate oile din gura lor, iar ele nu le vor mai fi lor de mâncare.
(Iezechiel 34: 1-10, versiunea Anania)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 26.04.2023 at 21:58:49.
Reply With Quote