View Single Post
  #2  
Vechi 29.05.2023, 17:03:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna ziua, si Hristos s-a Inaltat!
Adevărat S-a Înălțat!

Și la mulți ani că am văzut că e ziua ta.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Deci uitati ce afirmatii poate sa spuna. Nu am vazut pe nimeni ca idolatrizeaza animalele de companie in vecii vecilor. Vremea egiptenilor cand venerau intr-adevar animalele a trecut demult. A ingriji animalul nu inseamna sa il idolatrizezi. Imi pare rau sa o spun, sa ma ierte Dumnezeu, dar acest preot NU ARE TREABA CU BISERICA. Chiar si Dumnezeu a zis sa ne ingrijim de animale, dar nimeni nu le idolatrizeaza.
Poate se referă părintele la cei care nu mai dau pe la Sfânta Biserică și își plimbă câinele în timpul Liturghiei, am văzut oameni când mergeam spre Biserică care nici că aveau vreo străbatere de la clopotul care anunța Liturghia.

Idolatrizare de animale poate fi, dacă există atașament emoțional prea mare și mănânci cu animalul din farfurie, stai cu el bot în bot, vrei să intri cu el în magazine, în mijloace de transport în comun.

Și o sensibilitate extremă cu privire la animal, dacă ți se ia animalul și plângi sau ai niște stări urâte poate fi un semn că e un atașament prea mare de el.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Acest preot INTENTIONAT o face, ca sa creeze certuri, raca, si orice alt fel. Un preot adevarat nu face asa ceva.

Ateii se vor inmulti, alti crestini de alta ramura se vor razvrati impotriva Bisericii noastre din cauza acestor indivizi, "exemple" ale Bisericii Ortodoxe.
Predica poate fi folosită ca o operație chirurgicală sau pt trezire referitor la situații contemporane, dacă există oameni care sunt în stare să moară și ei când se duce animalul, sau suferă de necaz excesiv ca și când ar fi murit un om, e limpede că preotul poate să încerce să corecteze aceast tipar de comportament.

Am văzut oameni care spuneau logic că animalul nu trădează și de aceea e preferabil, n-o trăda, dar nu înseamnă că omul nu are resursele lui, poate ca om al Bisericii se îngrijorează că unele femei nu mai fac copii, dar consideră câinele ca pe un copil și se refuză viața, pe motivul rănilor pe care și le pot genera oamenii unii altora.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.05.2023 at 22:36:23.
Reply With Quote