View Single Post
  #14  
Vechi 20.06.2023, 14:33:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cert este ca propaganda LGBT este pe val si nu cred ca mai poate fi oprita, pentru ca cei care conduc "destinele lumii" isi doresc acest lucru.Patriotii nu cred ca vor castiga, pentru ca nu sunt lasati.
Nu se știe poate reușesc să influențeze politica țării, dacă ai un pol conservator la 30%, deja toate partidele se tem de el că poate colecta și viitorii nemulțumiți și va crește ca un bulgăre de zăpadă.

Adică UDMR influențează politica țării cu 5%, ajung la diferite ministere de unde dirijează bani spre comunitățile care au fost cândva majoritar maghiare - pt că și maghiarii au scăzut mult la recensământ, sau unde trăiesc vreo 15% maghiari, iar alte partide să nu aibă niciun cuvânt de spus cu mult mai multe voturi, cum vine asta ?

Gândește-te că și maghiarii scad numeric prin emigrare și denatalizare, dar totuși rămân la 5% etern.
Pe lângă asta să zicem că sunt partide care în trecut luau 200.000 de voturi dar nu intrau și intră minorități cu câte un deputat, care toată comunitatea din România poate nu are 200-300.000 de oameni.

Nu ți se pare o nerușinare, oricât de antipatic ar fi pt unii Corneliu Vadim Tudor, Șoșoacă, PP-DD, PMP în 2020 cu vreo 300k de voturi, să nu intre în Parlament, dar minoritatea italiană să aibă un reprezentant, sau alte minorități care sunt respectabile dar care au sub 100k de locuitori.

Ce lege e asta, să penalizezi 200-300k de oameni, care iau din timpul lor cu pragul de 5%, de ce să nu fie 3% pragul, 5% e în autocrații pragul, în Turcia de pildă ?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Votul...chiar nu conteaza, vorba lui Mark Twain.
Uite că nu e chiar așa, oameni care cred în stat, în instituții ca și cum ar fi ceva sacrosant, umflă la vot partide de tip USR, care se duc la 15% ajung la guvernare, negociază în PNRR privatizări la active strategice din energie închideri de mine și hidrocentrale, slăbirea capacităților de producție, orașe de 15 minute, barnevernet românesc care să se ocupe cu hinghereala de prunci din familii sărace și altele.

Pentru că există fanatici care cred în stat de parcă ar fi un dumnezeu care trebuie să controleze fiecare aspect al cetățeanului, trebuie să fie o contrapondere a oamenilor liberi care nu doresc o prigoană care să vină de la vârf.
Cine știe cum era dacă ipotetic ne trecea plandemia un guvern de patrioți, poate nu exagerau nici cu amenzile, nici cu spaima colectivă, nu închideau nici Bisericile și cimitirele de Paști și în Duminica Tomii când se sfințește, nu obligau oamenii să stea afară la slujbă câteva luni ci se dădea voie înăuntru, nu se aruncau bani pe produse neconforme, miliarde din PIB, care puteau merge spre altceva..

Păi în plandemie știu că la păcănele era voie în sediu, dar la Biserică trebuia să stai afară, chiar dacă era vară, erau Duminici când ploua.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.06.2023 at 14:38:59.
Reply With Quote