View Single Post
  #6  
Vechi 12.07.2023, 15:36:46
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit Arată frumos Catedrala

Arată frumos și promițător!

Am fost în noiembrie 2018 printre oamenii care au intrat în Catedrală, la deschiderea excepțională făcută atunci pentru Centenar - în 2019 a avut loc „excepția a doua”, când a venit întâistătătorul catolic la noi în țară (papa Francisc). Nu am reușit să intru duminică pe 25 noiembrie, fiind și cu domiciliul în alt oraș, dar miercuri pe 28 mi-am luat jumătate de zi liberă și-am venit iar în București, și de astă dată... am intrat!

Fața din afară a Catedralei era atunci foarte... roșie. Înăuntru tot multă cărămidă la vedere și iconostasul cel mare, plus zeci de becuri deasupra la tavan (le-am și numărat :) ). Ar fi fost mai frumos să fie soare în acele zile, care au fost mohorâte și chiar și cu puțină zăpadă.

De pe atunci se știa că ar trebui să fie Catedrala gata în 2024. Între timp, dacă a mai fost pe la noi și virusul cu coroniță, poate că au mai apărut amânări până în 2025, cine știe. Dar este clar că a mai avansat între timp! Să dea Domnul să fie terminată cu succes și la timp bun!

P.S. Probabil vor fi oameni care vor dori să își boteze copiii în Catedrala Neamului, deși, dacă nu mă înșel, ținta este ca ea să devină noua Catedrală Patriarhală.
Reply With Quote