View Single Post
  #2  
Vechi 05.08.2023, 14:35:32
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
„(…) Chiar și acum, când aud lucruri rele despre Novak, sunt gata să sar la bătaie. Îl iubesc ca pe un frate”, a declarat atacantul echipei naționale a Serbiei.
Din moment ce tot aude lucruri rele despre Novak si este atat de tensionat incat ar sari la bataie, un lucru foarte necrestinesc, pare ca exista si destui sarbi ce il critica pe Novak. Un fenomenon complet normal pe care il vedem in orice tara cand vine vorba de orice om mai mediatizat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mă uit și la român și văd altceva, cum se ridică unul cu rezultate în vreun domeniu, apar alții care vor să-i dea în cap și să se ridice ei pe prăbușirea lui sau să-și facă reclamă prin denigrarea unui nume cu notorietate.
Eu ma uit la roman si vad cam acelasi lucru ca peste tot: oamenii mediatizati au fani si critici infocati, in special daca fac vreo afirmatie politica sau vreun gest care poate fi interpretat politic. De fapt, eu la romani vad o apreciere mult mai profunda fata de patrimoniul cultural decat in vest cel putin. Atatea strazi numite dupa oameni mari, atata dragoste pentru orice om cu realizari notabile din trecut.

Nu stiu asa multe despre Serbia dar nu pot sa zic ca acest interviu imi da destule date sa vad generalizarea propusa ca fiind legitima. Dar banuiesc ca sarbii or fi mai nationalisti si mai uniti din moment ce antipatia fata de UE ii lasa cu mai putine optiuni. Romania e mai deschisa fata de Europa si ca Serbia si ca Ungaria deci si sentimentul nationalist are de suferit implicit.

Eu cred ca-i prea putin aici sa acuzi poporul nostru de "un cancer genetic" manifestat prin "ura și denigrarea aproapelui". Poporul nostru are mai degraba iubire de Hristos in gene si ramanem printre cele mai evlavioase popoare crestine din lume. Nu cred ca-i bine sa-i tot dam in cap cu generalizari si acuze de cine stie ce ura extraordinara pe care ar avea-o fata de frati.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote