View Single Post
  #21  
Vechi 08.08.2023, 08:16:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.127
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Imi place intrebarea ta, este foarte interesanta. Legatura dintre sport si crestinism...hmmm. Pai depinde scopul cu care faci sport. Daca faci ca sa slabesti este ok dar ca sa ai un corp de adonis nu prea.
Nu prea ai cum să arăți ca un adonis după ce slăbești de la vreo 130 de kg la 90 sau 80, îți rămâne un strat de piele, ca pielea ursului, am văzut slăbiri extreme la americani, trebuiau să se opereze și de pielea în exces, unii au făcut hernie probabil pt că au făcut brusc sau prea dur sport corpul nefiind obișnuit zeci de ani să facă.

Asta e o lecție să nu ajungi niciodată la 130, sau la mai mult de 90.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Si chiar si daca faci pt sanatate, mandria si slava desarta tot pot aparea mai subtil sau mai puternic.
Sau poate îți dai seama cât ai pierdut nefăcând sport.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
De ex esti foarte gras si ajungi sa slabesti si sa arati mai bine chiar si decat un om normal. Te admiri in oglinda , te iubesti ,te falesti. Dupa 1-2-3 ani de tras la sala capeti si experienta si incepi sa-ti dai ganduri de aroganta ca na uite ala nu stie sa execute corect o miscare, uite ce grasa este aia, nu asta tre sa mananci nu asa si pe dincolo.
Gânduri de judecată poți să ai și fără să faci sport, am văzut la oameni care la rându-le erau grași că îi judecă pe alții că sunt grași.
Dacă te apuci de sport și vezi diferențe, s-ar putea să îți dai seama ce greșeai înainte și cât ai pierdut nefăcând sport.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu zic sa incerci sa o faci cu un gand bun trimis la Dumnezeu si sa spui Doamne ajuta-ma azi sa fac 30 de repetari in loc de 28 .
Dar și dacă face câte 28 de repetări zilnic, tot îl ajută și să faci relativ puțin sport dar zilnic ajunge să macine.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Facand facultatea de sport am vazut cativa colegi care erau buni pe sporturile lor dar au dezvoltat o anumita aroganta. Poti sa fii triplu campion la karate dar cand te comporti de parca esti buricul pamantului nu inspiri niciun respect.
Nici invers nu inspiri respect, să se vadă în exterior că nu-ți place că ești gras și ai complexe din cauza asta, în viață chiar e mai bine ca omul să aibă încredere în capacitățile lui, decât să fie debusolat.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu consider ca avem mare nevoie de sport in ziua de azi si faptul ca nu facem decat putin spre deloc se resimte.
Suntem printre primele locuri din U.E. și de pe continent European la obezitate, supraponderabilitate, sedentarism, asta după ce dacă te uiți la filmări din anii 80 de la mare, majoritatea până în 50 de ani erau bine, nici mușchi cu steroizi, dar nici burtă.
Deci în doar 33 de ani, ne-am nenorocit ca națiune.

Vedeam într-o statistică dintre categoriile socio-profesionale excluzând oamenii din branșa sportivă, doar managerii făceau sport și aceea era mai mult mișcare, că nu erau oameni care să facă performanță sălile de corporatiști nu au greutăți și aparate de culturiști profesioniști.

Deci azi doar cei care au resurse, o parte dintre ei își mai permit și financiar și ca ferestre de timp liber să facă sport în procent de peste 20%.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pe bara de tractiuni din balcon m-am asezat in pozitie de tractiune adica cu palmele orientate spre fata si stai atarnat cat de mult poti, fara sa faci vreo tractiune. Am stat asa de vreo 3 ori cam vreo 30 de sec si dupa acele zile am simtit beneficiile din videoclip.
E bun exercițiul.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Acum cativa ani spunea Pr Andrei Aldea ca in vechime era foarte utilizat sportul si ca mai ales sporturile de contact dezvoltau disciplina si barbatia, curajul. Si acestea sunt de mare folos unui crestin. Chiar are o carte care se numeste Ortodoxia si artele martiale daca esti curios sa o citesti. Sau cum spunea Sf Porifirie ca metaniile ajuta foarte mult spatele si inima si ca de aceea calugarii nu au boli de inima de la nr mari de matanii.
Am observat și eu că lucrarea părintelui Aldea, ortodoxia și artele marțiale e evitată de toți cei care vor să pună sportul într-o stare de contradictorialitate și adversitate cu practica creștină.
Or nu e o operă cunoscută, or e evitată cu obstinație, culmea e că o parte dintre cei care comentează negativ de sport or au făcut, or fac în continuare, dar scot doar eventuale defecte trufia sportivului - e la fel cu trufia omului care are rezultate într-un domeniu.

Faptul că oamenii nu umblă în sac și cenușă la sală, de parcă nu vezi și în Biserică vara anumite ținute nepotrivite, sau pur și simplu când mergi pe stradă de acasă la muncă, de acasă la Biserică și invers.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.08.2023 at 08:21:35.
Reply With Quote