View Single Post
  #6  
Vechi 30.08.2023, 15:49:09
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 769
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
331.9 milioane de locuitori are U.S, 1 milion din aproape 332 mil loc e cam puțin, sub 1%.
Proportional nu sunt multi, dar 1 milion de ortodocsi nu sunt de ignorat. Atati erau si in veacul al III-lea, deci nu e problema de cantitate cat e de calitate (asta e un fenomenon global, nu restrictionat la State.)


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Mi se pare cam dura concluzia, ar fi interesanta o discutie despre cei care pleaca in SUA, cine sunt, care sunt motivele, etc.
Eu cred ca majoritatea pleaca sa se realizeze profesional si material nu sa raspandeasca credinta ortodoxa.
Pai n-am zis nimic de raspandit credinta, nu ma asteptam sa faca nu stiu ce misiune de evanghelizare. Dar sa cer ca majoritatea sa nu batjocoreasca Taina Cununiei si viata umana mi se par niste standarde de bun simt. Daca majoritatea "ortodocsilor" vor casatorii homosexuale si avorturi, atunci nu sunt ortodocsi si deci proiectul e la pamant. Nu mi se pare o concluzie dura, e doar realitatea. Si sa nu uitam ca Rusia se mandreste cu actiunea lor misionara in America si ca au oferit autocefalie celor de la Orthodox Church in America. Pentru ce? Nu sunt eu in masura sa judec, dar pana acum nu am vazut nimic convingator. Sper sa n-am dreptate.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Stiu doar de parintele Serafim Rose, americanul care a trecut la ortodoxie
Si eu l-am vazut pe Pr. Seraphim Rose pe care vad ca americanii deja il considera sfant desi nu a fost canonizat, dar nu am gasit ceva sa ma atraga. Mi se pare ca se pierdea in certuri despre evolutionism si alte chestii neesentiale.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 30.08.2023 at 17:34:58.
Reply With Quote